Hormon bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Hormon bozukluğu için santral sinir sisteminden başlayarak aşağıya kadar, üreme sistemine kadar gelmek gerekiyor. Örneğin birinci olarak büyüme hormonu. Büyüme hormonunun bozukluğunun sebeplerinden bir tanesi hareketsizlik, uyku bozuklukları, beslenme alışkanlıklarının yanlışlığı, stres faktörü, şekerli gıdaların alınması, troidle ilgili problemler, troid bezinin az veya çok çalışması, açlık. Mesela aç kaldığınızda groft hormonunun çalışması daha fazla olur ama çok şekerli gıda yediğiniz vakit groft hormonu az çalışır ama en önemli faktör egzersiz eksikliği. Dolayısıyla da insanların göbekli olması, kilo sorunlarının olması, adelelerinin azalmaya başlaması, yağ dokusunun artmaya başlaması tamamen egzersizle ilgili. Egzersiz daima groft hormonu yani büyüme hormonunu ayakta tutan bir maddedir. O yüzden yaşlanmak istemiyorsak egzersizi elden bırakmamak gerekiyor.

Onun dışında aşağı doğru inmeye başladığımızda troid. Troid bezinin şekerle çok yakından ilgisi var. Biz tümörden hiç bahsetmiyoruz, onlara hiç girmek istemiyorum. Sadece beslenmeyle ilgili olarak, iyotla ilgili çok büyük ilgisi var yani iyot bakımından zengin gıdaların alınması gerekiyor. Mümkün olduğu kadar flor, klor ve blomür dediğimiz maddelerden uzakta kalmamız gerekiyor. Çünkü klorize edilmiş olan her türlü madde, florize edilmiş olan diş macunlarından tutun, içme sularından tutun ve brom dediğimiz beyaz ekmekler, pastalar, kekler, vs. beyaz olan herşey maalesef troid bezimizin çalışmasını bozuyor. Egzersizle ilgili sebepler var. Troid bezini biraz daha açacak olursak serum demir seviyesiyle ilgisi var yani kansız olan insanlarda troid bezi çalışmıyor, stresli olan insanlarda troid bezi çalışmıyo, düzenli uyku uyuyan insanlarda troid bezi çalışmıyor, paleoritik gıda yani daha çok sebze meyve tüketen insanlarda troid bezi çok daha iyi çalışıyor. Çok yüksek kalorili gıda alanlarda troid bezi az çalışırken orta derecede gıda alanlarda troid bezi daha iyi çalışıyor. Folik asit, b12 seviyeleri iyi olan insanlarda troid bezi daha iyi çalışıyor. Daha aşağı doğru inersek yumurtalıklarımıza insülinle ilgili olarak beslenme, bizim kilo almamıza, yaşlanmamıza neden olan madde, beslenme fazla şekerli gıdalar insülin salgılanmasını arttırıyor, buna bağlı olarak da diyabet riskimiz artıyor.

Egzersizle insülin arasında büyük bir ilişki var yani düzenli egzersiz yapan insanlarda hormonal dengeler çok daha iyi olduğunu görüyorsunuz. Bunun tansiyondan başlayın da insülin hormonundan, testesteronunuzdan veya büyüme hormonlarınızdan, troid bezinizden hepsine kadar. Yine üreme sistemine gelecek olursak testesteron olsun, kadınlardaki östrojen olsun yine bunun beslenmeyle çok ilişkisi var, egzersizle çok yakından ilişkisi var. Bunların bozuklukları tablosunda erken andropoz veya prostatla ilgili problemler, östrojenle ilgili olan problemler bir bakıyorsunuz yine egzersizle, beslenmeyle, kiloyla ilgili çok yakından ilişkileri var. Bütün bunların hepsi birer bütün ama temeline bakıyorsunuz yine az önce söylemiş olduğum üçgeni hep hatırlamak zorundayız; diyet, egzersiz ve hormonal denge yani bunları iyi sağladığımızda bütün hormonlarımız gayet düzenli çalışıyor ama troidle ilgili olarak çoğu zaman görmüş olduğumuz sorun bu. Sadece troid ilacı verip de bir insanı yollamak ve o insana yardımcı olmak mümkün değil yani o insanın stresten uzakta kalmasını sağlamak, o insanın diyetini ayarlamak, o insanın kafeinden uzakta kalmasını sağlamak. Çünkü kafein bütün içeceklerde var, maalesef troid bezinin çalışmasını da engelliyor ve guatr oluşmasını yani troid bezinin az çalışmasını sağlıyor ve dolayısıyla da kafein erkekler açısında çok önemli. Testesteron seviyelerini düşürüyor yani şekerli gıdalar, kafein, sigara hepsi erkekler için zararlı maddelerdir.