Baş dönmesinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Baş dönmesinin iç kulakla ilgili şekillerini değerlendirdiğimizde en sık görülen baş dönmesi şekli benin pozisyonel baş dönmesi dediğimiz denge kristallerinin iç kulakta yer değiştirmesine bağlı ortaya çıkan baş dönmesi şeklidir. Denge kristalinin yer değiştirmesine bağlı ortaya çıkan mekanik bir baş dönmesi olduğu için denge kristalinin manevralarla yerine oturtulmasıyla baş dönmesini hiç ilaç kullanmaksızın ortadan kaldırmak mümkündür. Ikinci sıklıkta gördüğümüz baş dönmesi şekli vistübiler nörit dediğimiz denge sinirinin iltihabı olan süreçtir. Tabir olarak kolay anlatmak adına buna bir iç kulak nezlesi hali de diyebiliriz. Dolayısıyla çok gürültülü şiddetli baş dönmesi, mide bulantısı, kusma bazen işitme ile ilgili sorunların da eşlik ettiği bir baş dönmesi şeklidir.

Kişiyi hastaneye yatırmamızı ve hastanede takip etmemizi gerektirir bir boyutta da seyretmektedir. Genellikle 3 hafta içerisinde tablo önemli ölçüde tedaviye cevap verir. Üçüncü baş dönmesi şekli meniere dediğimiz iç kulak basıncının artışına bağlı ortaya çıkan saniyelerden tutun saatlere kadar süren çok şiddetli baş dönmesi ataklarının olduğu br hastalık şeklidir. Bu diğerlerinden bir parça daha farklı çünkü çınlama, işitme kaybı ve kulakta basınç hissiyle kendini göstermektedir ve her atak özellikle işitmenin kalın tonlarını giderek bozabilmektedir. Burada biraz önceki söylediğimiz vestübiler nörik dediğimiz tablodaki ilaçlar kullanılabilmektedir. Burada iç kulak basınç artışının varlığı muhakkak kişinin tuz alımının engellenmesi, günlük hayatına dikkat etmesi, stresten uzak kalması, çay kahve tarzındaki uyaranlardan uzak kalması gerekmektedir. Burada eğer basamak tedavisi başarı sağlamaz ise özellikle iç kulaktaki basınç artışını düşürmek amacıyla idrar söktürücüler kullanıyoruz fakat bununla ilgili de sonuç alınamadığında kortizon uygulaması gündemdedir.

Kortizon uygulamasında da kulak zarını çizerek veya kulak zarına tüp yerleştirerek orta kulağa kortizon enjeksiyonu yapıyoruz. Eğer bununla ilgili de bir sonuç alınamamış ise gentamisin dediğimiz iç kulağın denge bölümünü yok etmeye yönelik tedaviler devreye girmektedir. Uygulama şekli aynen kortizon uygulamasında olduğu gibidir. Eğer bunlardan da sonuç alınamayacak olur ise o zaman denge sinirinin kesilmesine kadar giden cerrahi prosedürler gündeme gelmektedir. Periler füstülü dediğimiz basınca bağlı, ıkınmaya bağlı ortaya çıkabilecek olan baş dönmelerinde cerrahi tedavide onarımı tedaviyi çözmektedir.