Karbamazepin testini neden yaptırmak gerekir?

Kanda karbamazepin yoğunluğunu tespit etmek ve tedavi edici seviyeyi devam ettirmek için bu test yapılabilir.

Karbamazepin testini ne zaman yaptırmam gerekir?

Belirli aralıklarla kullanılan ilacın seviyesini gözetlemek ve gerektiği zaman da düşmüş ya da yükselmiş düzeyleri saptamak için testlerin yapılması istenir.

Karbamazepin testi için gerekli olan numune nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Tedavi sürecimde ne kadar süre karbamazepin kullanmam gerekecek? 

Karbamazepin ya da başka ilaçlar ömür boyu kullanılacaksa önce kasılma nöbetleri, bipolar (iki uçlu) bozukluk ya da kronik sinir ağrısı geçirilmesi gerekmektedirler. Karbamazepin ilacı ters etkilere sebep olursa ya da hiç etki edilmezse başka bir ilacın verilmesi gerekir. Eğer hasta geçici bir rahatsızlığa bağlı nöbet geçirirse o kişi sadece bir süre boyunca bu ilaçlara gerek duyabilir.

Karbamazepin mi yoksa karbamazepin -10,11 epoksiti mi bana sık sık reçetelendirecek? 

Genellikle hayır, reçetelenmez. Bu testler rutin testler ve tedaviler için kullanılmamaktadır. Vücudunuzun karbamazepini nasıl sindirip sindiremediğinin değerlendirilmesi için bir ya da iki kere bu testler istenir.

Test Sonucu Ne Anlama Gelir?

Tek başına kullanıldığı takdirde karbamazepinin tedavi etmesi için yaklaşık 4-12 mg/mL kullanılması gerekir. Çünkü 15 mg’dan yüksek olan seviyenin toksik olduğu kabul edilmiştir. Kanda bulunan değerler laboratuar ortamında farklılık göstermekte ve farklı birimlere çevrilebilmektedir. Bu sebeple doktorların ve hastaların, testlerini yapan laboratuarların tespit ettiği tedavi edici birimleri dikkate alması gerekir.

Tedavi edici seviyelere çoğu insan çok fazla yan etki göstermeyecektir. Tabi ki bu durumda verilen yanıtta kişiden kişiye farklılık gösterebilecektir. Bazı kişileri en düşük dozlar bile tedavi ederken bazı kişileri bu durum rahatsız edebilecektir. Serbest karbamazepin ve karbamazepin-10,11 epoksit seviyelerindeki farklılıklar bu yanıtı kanıtlar niteliktedir. Bu sebeple hastalar doktorları ile beraber işbirliği yaparak kendileri için en iyi dozu belirlemelidirler.

Genelde karbamazepin testinin sonuçları tedavi edilebilir seviyelerde ise, hasta tekrar eden nöbetler, duygu farklılıkları ya da sinir ağrısı ve önemli yan etkiler de yaşanmıyorsa bu dozun yeterli olduğu düşünülecektir. İlacın dozu doktora danışılmadan artırılmamalı ve azaltılmamalıdır. Çünkü bu durum hastalarda nöbet geçirme riskine yol açar.