Alternatif isimleri

Mikobakteri yayma ve kültürü

Aside dirençli basil sürüntü örneği ve kültürü ve duyarlılığı testini neden yaptırmanız gerekir?

Aside dirençli basil sürüntü örneği ve kültürü ve duyarlılığı testini bir mikro bakteriyel enfeksiyonun tanımlanmasında, tüberküloz yani TBC hastalığının teşhisinin konulmasında yaptırılır. Ayrıca tedavinin gidişatını izlemek için de yine ARB testi kullanılır.

Aside dirençli basil sürüntü örneği ve kültürü ve duyarlılığı testini ne zaman yaptırmanız gerekir?

Eğer tüberküloz ya da bir başka mikro bakteriyel enfeksiyonla bağlantılı olabileceği düşünülen uzun süren öksürük, kilo kaybı, ateş, üşüme, titreme gibi şikâyetleriniz varsa, doktorunuz aktif bir TBC rahatsızlığınızın olduğundan şüphe duyuyorsa ve doktorunuz TBC tedavinizin seyrini izlemek istiyorsa sizden Aside dirençli basil sürüntü örneği ve kültürü ve duyarlılığı testini isteyecektir.

Aside dirençli basil sürüntü örneği ve kültürü ve duyarlılığı testi için kullanılacak gerekli numune örnekleri nelerdir?

Aside dirençli basil sürüntü örneği ve kültürü ve duyarlılığı testi için genelde farklı günlerde sabah erken saatlerde alınacak üç balgam örneği toplanır. Eğer hasta balgam çıkartamıyorsa bronkoskopi denilen bir yöntem ile vücuttan sıvı alınabilir. Çocuklarda ise gerekli numuneler mide yıkantı suları yani aspiratları ile alınabilir. Çeşitli belirtilere göre de idrar, beyin-omurilik sıvısı yani BOS, başka vücut sıvıları ya da biyopsi ile alınan doku numune örnekleri de kültüre test için gönderilebilir.