Alternatif isimleri

Aerobik Yara Kültürü; Anaerobik Yara Kültürü

Aerobik yara kültürü testini neden yaptıracaksınız?

Aerobik yara kültürü bakteriyel yara enfeksiyonunu belirlemek, spesifik bir bakterinin varlığını saptamak, ayrıca duyarlılık testleri için bakterilerin çoğaltılması ve izolasyonu için bu test yapılmalıdır.

Aerobik yara kültürü testini ne zaman yaptıracaksınız?

Doktorunuz aerobik yara kültürünüzün bir patojenik mikroorganizma tarafından enfekte olduğundan şüphe duyarsa ve bazen de bir enfeksiyon tedavisinden sonra tedavinin başarısını ölçmek ve değerlendirmek için yapılmaktadır.

Aerobik yara kültürü için gerekli olan numune örnekleri nelerdir?

Ucunda pamuk bulunan steril bir çubuk ile hücreler ya da enfeksiyon olduğundan şüphe duyulan yüzey bölgesinde ki iltihaplı alandan dikkatle toplanır. Bir enjektör veya doku biyopsisi ile derin yaralarda ki sıvı aspire edilir.

Aerobik yara kültürü testi için hazırlık gerekir mi?

Aerobik yara kültürü bir test gerektirmez.

Aerobik yara kültürü için neden doktorum birden çok örnek aldı?

Bu durum, patojeni belirleme ve şansını artırmak için ya da birden fazla sayıda patojeni belirlemek için istenmiş olabilir. Sıvı aspirasyonu kültürü, doku biyopsisi, aerobik ve anaerobik kültürler aynı anda alınabilir.

Aerobik yara kültürü tedavisini bir kez olursam yeniden enfekte olur muyum?

Birçok enfeksiyon iyileşecektir ama halen zarar görmüş doku varlığı ya da derinin bütünlüğünün bozulması nedeni ile bir başka enfeksiyon oluşma ihtimali tabi ki vardır. Bazı durumlarda aerobik yara kültürü tedavisi uzun sürebilir ve ya tedavide değişiklik yapılabilir..

Aerobik yara kültüründe neden bir kişi enfekte olurken diğerleri enfekte olmuyor?

Herkes yara enfeksiyonu kapabilir fakat yaşlılarda ve diyabet gibi kan akımının bağışıklık sisteminin bozulduğu ya da yara iyileşmesinin engellendiği gibi durumlarda risk normalinden daha fazladır.

Kolum da çıban vardı ve doktor drene ettiği (boşalttığı) materyalden bir kültür istemedi. Neden istememiş olabilir?

Sağlıklı bir hasta da klinik bulguları hastanın tedavisi için doktora yeterli bilgiyi verir. Apse de ya da çıban da en önemli tedavi yöntemi insizyon ve drenajdır. Antibiyotik gerektirmeyen durumlar da vardır. Buna rağmen yaranız hala iyileşmezse ve drenajdan sonra da kötüleşirse eğer spesifik bir patojene uygun bir antibiyotik tedavisi gerektiren bir enfeksiyonunuz olabilir. Bu durum da patojeni tanımlayabilmek için yara kültürü alınır ve en etkili antibiyotiği seçmek için de duyarlılık testi yapılır.