Alternatif isimleri

Kortikotropin

ACTH testini neden yaptırmalısınız?

Cushing hastalığı, cushing sendromu, addison hastalığı, hipofiz hastalığı ya da böbrek üstü bezlerinde tümör tanısının konulmasına yardımcı olmak için ACTH testinin yapılması istenir.

ACTH testini ne zaman yaptırmanız gerekir?

Eğer vücudunuzda aşırı ya da eksik kortizol üretimiyle ilgili şikayetleriniz varsa bu testin yaptırılması istenir. Ya da doktorunuz hipofiz ya da böbrek üstü bezlerinizden kaynaklanan bir hormon dengesizliğiniz olduğundan şüphelenirse de bu testin yapılması istenir.

ACTH testi için kullanılacak gerekli numune nedir?

ACTH testi için sadece kolunuzdaki bir venden (damardan) alınacak kan örneği yeterlidir.

ACTH testi için herhangi bir hazırlık yapmamız gerekli midir?

Herhangi önemli hazırlık olmamakla birlikte doktorunuz sizin testi yaptırmadan önceki gece aç kalmanızı isteyebilir. Kan alımı da genel olarak sabah yaklaşık 8.00 civarında alınır.

Cushing sendromu ile cushing hastalığı arasında nasıl farklar vardır ve nasıl benzerlikler bulunur?

Cushing hastalığı böbrek üstü bezlerinin, hipofiz bezlerinin genellikle iyi huylu tümör oluşturması nedeniyle ACTH ile aşırı derecede uyarılması sonucunda oluşur. Cushing sendromu nedeni ne olursa olsun aynı belirtileri gösteriri. Steroid hormonların alınması (sıklıkla kanser ya da otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılır) böbrek üstü bezlerinin tümörleri ya da hipofiz dışında ACTH salgılayan tümörler cushing sendromuna neden olabilir.

Addison hastalığı nasıl bir hastalıktır, neden oluşur?

Addison hastalığı böbrek üstü bezlerinin dış katmanının hasarlanmasıyla oluşur. Ya da hasarlandığı zaman oluşan birincil adrenokortikal yetersizliğin bir diğer adıdır addison. Addison hastalığında kortizol ve özellikle aldosteron olmak üzere başka böbrek üstü bezlerindeki steroidlerin eksikliği söz konusudur.

Rahatsızlıklarım sonucunda gittiğim doktorum bana hipofiz bezlerimde ACTH’ın fazladan salgılanmadığını söyledi. Bunun anlamı nedir?

Doktorunuzun da söylediği gibi hipofiz bezlerinizde ACTH üretilmemesinin bir başka yoluna da ektopik ACTH üretimi denilmektedir. Bu, ACTH’ın vücudun başka bölgelerinden her zaman olmasa bile çoğu zaman akciğerlerinizdeki tümörlerden ACTH üretildiği anlamına gelmektedir. İşte bu durum cushing sendromuna sebep olur. Doktorunuz gerekli testlerden sonra sizi bir tümör varlığı konusunda uyarabilir.