Alternatif isimleri

Arteryal Kan Gazları; ABGs; pH; PO2; PCO2; Bikarbonat; HCO3; Oksijen satürasyonu

Kan gazları testini neden yaptırmalısınız?

Eğer sizinde solunumsal sorunlarınız mevcut ise ve akciğerlerinizin oksijen karbon dioksit alışverişini yeterli miktarda işleyip işlemediğini test etmek için yaptırabilirsiniz. Kanınızda bulunan oksijen ve karbon dioksit miktarlarında olan dengesizliği, solunumsal problemlerde, metabolizmayı ya da böbrek bozukluklarını gösteren vücuttaki asit-baz dengesizliğini belirlemek için de bu test kullanılabilir.

Kan gazları testini ne zaman yaptırmalısınız?

Rahatsızlıklarınız solunum almada zorluk, nefes darlığınız ya da hızlı hızlı solumanız varsa, oksijen ve karbondioksit ya da asit baz dengesizliğiniz varsa bu testi yaptırmanız gerekir. Yine aynı şekilde akut ya da kronik oksijen eksikliğine neden olan bir hastalığınızın varsa, oksijen tedavisi görüyorsanız ve bazı gireceğiniz ameliyatlar sırasında kan oksijen ve karbon dioksit seviyelerinizin seyri için de bu test uygulanır.

Kan gazları testi için kullanılacak gerekli numune nedir?

Bu test için gerekli olan numuneyi çoğu zaman bir arterden ve genellikle el bileğinin iç yüzeyinde, başparmağın aşağısında nabzınızı hissedebildiğiniz noktadan alabilirsiniz. Bazen de bir kol veninden kan alınır. Bebeklerde ise topuktan kapiller kan örneği alınıp test uygulanabilir.

Kan gazları testi doktorun kendi ofislerinde yapılabilir mi?

Bu test yapılırken kan örneği alındıktan hemen sonra analizi yapılır ve özel donanım ihtiyacı duyulur. Bu sebeple eğitimli personeller tarafından genellikle kan gazları testi hastanede, acil servislerde, cerrahi merkezlerde, ambülâns içinde ya da geniş bir laboratuar ortamında gerçekleştirilir. Yani kan gazı testinin doktorların ofisinde olma olanakları yoktur.

Benim önceden zatürree rahatsızlığım vardı şu an halen de astımlıyım. Doktorum neden benden kan gazı testini istemedi?

Rahatsızlık olarak zatürree ya da astımınız varsa bunların olgularının çoğunu belirtilerine göre tanınabilir, akciğer seslerinizin dinlenmesi, spirometri testlerinin ya da akciğer filmlerinizin sonuçlarına bakarak tespit edilebilir. Çoğu zaman astım ve zatürree rutin ilaçlarınıza, istirahatinize ve yüksek olasılıkla antibiyotiklere yanıt verecektir. Ağır şekilde ya da akut ya da uzun süreli, kronik solunum problemleriniz varsa kan gazlarınızın tayini gerekli olabilir. Bu durumlarda kan gazları acil servis ya da hastane ortamında belirlenir.

Kan gazları testi dışında oksijen düzeylerimi ölçmenin başka bir yolu var mıdır?

Yalnızca oksijen yeterliliğinizi sürekli izlemenin bir noninvaziv ( yani kan örneği almak için şırınga kullanılmaması) yöntemi de nabır oksimetresinin kullanılmasıdır. Küçük bir klipse benzeyen alet  (buna sensör denilir) el parmağınıza ya da kulak kepçenize takılır. Sensör cildinizin içinden geçen ışığı algılayarak kaydeder. Oksijen doygunluğundaki eğilimleri takipte nabız oksimetreleri kullanışlı olmalarına rağmen hassasiyetleri karboksi hemoglobin gibi anormal hemoglobin formlarından (ki bu karbon monoksit zehirlenmelerinde görülür), yetersiz kanlanmaya bağlı düşük kan basıncından, ağır anemiye bağlı çok düşük hemoglobin düzeylerinden etkilenebilmektedir.