Alternatif isimleri

Alfa-1 Antitripsin; A1AT; AAT

Alfa-1 Antitripsin testi neden yaptırılmalı?

Alfa-1 Antitripsin testi erken başlangıçlı amfizem ya da karaciğer bozukluklarının neden olduğunun araştırılması için yapılır. Alfa-1 Antitripsin eksikliğine bağlı olan amfizem ve karaciğer hastalığı geliştirme riskinin belirlenmesinde ve çocukların da bu hastalıkta taşıyıcı olup olmadığını araştırmak için yapılır.

Alfa-1 Antitripsin testini ne zaman yaptırmalısınız?

Alfa-1 Antitripsin testini bebeklik ya da çocukluk döneminizde eğer karaciğer hastalıkları belirtileri gösterdiyseniz, 40 yaşınızdan önce amfizem tanısı konulduysa istenir. Bir diğer durum ise Alfa-1 Antitripsin eksikliği olan yakın bir akrabanız varsa bu test istenir.

Alfa-1 Antitripsin testini yaptırmak için gerekli olan numune nedir?

Alfa-1 Antitripsin için kolunuzda bir damardan alınan kan örneği yeterli olacaktır.

Alfa-1 Antitripsin testi için hazırlık yapmak gerekli midir?

Hayır, Alfa-1 Antitripsin testi için herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur.

Eğer vücudum da Alfa-1 Antitripsin eksikliği olursa kendimi bundan korumak için neler yapmam gerekir?

Alfa-1 Antitripsin eksikliğinden korunmak istiyorsanız öncelikle sigara içmemelisiniz. Böylece akciğerlerinizi koruyabilir ve yaşam kalitenizi yükselterek yaşamınızı da uzatabilirsiniz. Ayrıca amfizemin ortaya çıkmasını da geciktirmiş olacaksınız. Diğer yandan toz ve duman gibi akciğeri tahriş eden etkenlerden kaçınmalısınız. Düzenli aralıklarla pnömoni aşıları yaptırmak ve yılda bir kez olan grip aşısını olmak da korumak için önemli etkenlerdir. Akciğer enfeksiyonları için hemen tıbbi bir yardım aranmalıdır. Son olarak akciğer fonksiyonlarını sürdürmek için düzenli egzersiz uygulamak da önemlidir.

Alfa-1 Antitripsin eksikliği kimlerde görülür?

Alfa-1 Antitripsin eksikliği beyaz tenli insanlarda en sık görülen kalıtsal hastalıklardandır.