Beslenme ve Diyetetik Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, "C vitamini sadece Yumurtada bulunmaz. Bu sebeple turunçgiller, yeşil sebzeler, maydanoz, domates gibi meyve ve sebzelerin yumurta ile beraber tüketilmesi hem C vitamininin alınmasını hem de yumurtanın içerisinde bulunan demirin vücut tarafından daha iyi kullanılmasını sağlar" dedi.

Neriman İnanç, yumurtanın protein açısından oldukça besleyici bir gıda olduğunu belirterek, yumurtanın sarısı ve beyazındaki besin maddelerinin çeşit ve miktarının farklılık gösterdiğini söyledi.

Ette bulunan demirin yumurta sarısında da olduğunu belirten İnanç, "Kan yapımı için gerekli olan demir eksikliğinde anemi oluşur. Bunun yanı sıra büyüme, gelişme, hastalıklardan korunmada demir çok önemlidir. Bundan ötürü yumurta tüketimi çocuklar ve hamileler için önem arz ediyor. Çay yumurtadaki demirin emilmesini negatif yönde etkileyeceğinden yemeklerden yaklaşık 45 dakika önce ya da sonra tüketilmelidir" şeklinde konuştu.

Çinko açısından zengin olan yumurtanın, çocuklarda büyüme-gelişme ve bağışıklık sisteminde önemi olduğunu da vurguladı.

İnanç, yumurtanın sarısında bulunan A vitamini hakkında da şu bilgileri verdi:

"A vitamini kemik gelişimi, cilt sağlığı ve görmede de etkilidir. C vitamini sadece yumurtada bulunmaz. Bu sebeple turunçgiller, yeşil sebzeler, maydanoz, domates gibi meyve ve sebzelerin yumurta ile beraber tüketilmesi hem C vitamininin alınmasını hem de yumurtanın içerisinde bulunan demirin vücut tarafından daha iyi kullanılmasını sağlar. Beyin gelişiminde etkili olan kolin yumurtada bol miktarda bulunur. Hamilelik ve emzirme döneminde kolin ihtiyacı artar. Bu dönemde kadınların her gün bir yumurta yemesi anne ve bebek sağlığına büyük yarar sağlar."

Zihinsel ve fiziksel açıdan hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde olan bebek ve çocukların protein ihtiyacının daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. İnanç, tüketilen proteinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olmasının tavsiye edildiğini, bu sebeple çocukların beslenmesinde protein kaynağı olan yumurtaya önem verilmesinin gerektiğini dile getirdi.