Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aliye Özenoğlu, Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) girecek öğrencilerin mutlaka sabah kahvaltısı yapması gerektiğini belirti.

​Stresin azalmasında, öğrencinin sakin olmasında ve zihin çalışmasında beslenmenin son derece etkili olduğunu vurgulayan Özenoğlu, "Özellikle sınav öncesi gece beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Öğrenciler, herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde yemek yemeli. Gece yatmadan en az 2 saat öncesinde kola ve kafeinli içeceklerle, çay ve kahve tüketilmemelidir. Tatlı olarak da pasta ve çikolata yerine evde yapılan sütlü tatlılar tercih edilmelidir" dedi.

Genellikle sınav öncesi mide bulantısı, stres, iştahsızlık, kabızlık, ishal gibi şikayetler olabileceğine dikkati çeken Özenoğlu, bilhassa sınavdan bir gün önce şimdiye kadar hiç yenmemiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini ifade etti.

Özenoğlu, öğrencilerin sınava girmeden önce yemesi gereken yiyecekler hakkında şunları söyledi:

"Sınav öncesi beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmamalı. Besin zehirlenmeleri riski olduğu için bir gün öncesinde dışarıda yemek yenilmemeli. Ayrıca bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kuru baklagil, lahana gibi besinlerden uzak durulmalı, başarıyı etkileyeceği için kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemelidir. Kahvaltı sınavdan iki saat önce yapılmalıdır. Yumurta, peynir, süt, üzüm pekmezinin olduğu bir kahvaltı önemlidir." 

Doç. Dr. Özenoğlu, sınav stresini azaltmak için kuru üzüm ve kuru kayısı da tüketilebileceğini sözlerine ekledi.