Kardiyoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Öztürk, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek adayların aşırı heyecanlanmasının kalpte ani etkilenmeye neden olabileceğini belirtti.

Öztürk, stresin uygun dozda olduğunda başarıya katkı sağlayabildiğini fakat bunu abartmamak gerektiğini, öğrencilerin üniversite sınavını hayati bir sınav görmemeleri gerektiğini söyledi.

Öğrencilerde stres nedeniyle sınavdan önce ve sınav sırasında sıkıntı, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi  şikayetler olabileceğini ifade eden Öztürk, ailelerinde kalp rahatsızlığı bulunan kimse yoksa bu şikayetleri fazla dikkate almamaları gerektiğini dile getirdi.

Kalp krizi riskinin daha çok damar tıkanıklığı sebebiyle yetişkinlerde meydana geldiğine işaret eden Öztürk, "Kalp krizinin yüzde 90'dan fazlası damar tıkanıklığı nedeniyle oluşuyor. Öğrencilerin aşırı heyecanı kalbin kendini salmasına neden olabiliyor" ifadesini kullandı.

Öztürk, öğrencilerin heyecan ve aşırı stres nedeniyle kendilerini rahat hissetmediklerini, nefes darlığı ve göğüs sıkışması halinde doktora başvurmaları gerektiğine dikkati çekti.