Pazartesi sendromu nedir? Aslında bunu bu derece büyük bir sorun haline getiren bizleriz. Bu sorunu daha iyi şekilde yönetmek için yazdığımız 7 adım belki de size yardımcı olacaktır.

1. Güzel bir kahvaltı

Normal iş saatinizden önce kalkıp kendinize güzel bir kahvaltı hazırlamayı denediniz mi? Gazete ya da televizyon programı eşliğinde yapacağınız keyifli bir pazartesi kahvaltısıyla bu sendromun yükünü hafifletebilirsiniz. 

2. Spor yap!

Pazartesi sendromunun en büyük sebebi de psikolojik bir süreç olması. Depresyona meyilli insanlarda bu sendrom kendini daha çok belli ediyor. Günde 30 dakika yapılan hafif egzersizler (yürümek gibi), bünyeyi depresyondan uzaklaştırıyor. Dolaylı olarak bu etki pazartesi sendromunda da etkili olabilir.

3. Motivasyon

Motivasyon strese karşı en büyük savaşçıdır. O sebeple stresle ve pazartesi sendromu ile yapacağınız savaşta motivasyonu çok iyi kullanın. Sabahları ya da bir önceki gün farklı etkinlikler gerçekleştirin. Eğlenceli ve komik içerikli yazılar okuyup videolar izleyebilirsiniz. Gülmek iyidir : )

4. Plan, program?

İşinizin son günü hangisiyse o gün işten çıkmadan evvel, pazartesi gününün bir programını yapabilirsiniz. Düzensiz ve hangi işten başlayacağınızı bilmediğiniz bir işin üzerinde çalışmak çok daha kötü bir durumdur. Kendinize bir iş listesi yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

5. Olumlu düşünce

Pazartesi gününden sonraki güneşli günleri aklınıza getirin ya da tamamen her şeyi kafanızdan uzaklaştırıp oluruna bırakın.

6. Sarı renk enerji verir!

Sarı renk enerji verir. Çalışma masanızda sarı renkli çiçekler ya da farklı şeyler koyarak “sarı”nın enerjisine kullanabilirsiniz. Pazartesileri sarı renkte giyinmek de farklı bir tercih olabilir tabii : )

7. B Vitamini

B Vitamini sinirlerin yatışmasına ve depresyona karşı yardımcı bir vitamin türüdür. B Vitaminini kuzu eti, ciğer, yumurta, peynir ve balık gibi besinlerden alabilirsiniz. Ekstra takviyeler kullanmayı düşünmeden önce doktorunuza danışmalısınız çünkü fazla vitamin tüketiminin de zararları vardır.