Yeni Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 
 
2002 yılından bu yana Sağlık Bakanı olarak görevini sürdüren Prof. Dr. Recep Akdağ görevini Mehmet Müezzinoğlu’na devretti.
Mehmet Müezzinoğlu 9 Ocak 1955'te Gümülcine'de doğdu. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni bitirdi. İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İç Hastalıkları İhtisasını yaptı. Mehmet Müezzinoğlu orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça biliyor. 
 
Anne Sütü Benzetmesine Yasak Geliyor
 
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Saim Kerman mama üretici bazı firmalara “Etik Olmayan Tanıtım” konulu bir yazı gönderdi. Saim Kerman bu yazısında; mama üretici firmaların anne sütünü çağrıştıran ifadelere yer vermemeleri gerektiğini ve aksi halde cezai işlem uygulayacaklarını bildirdi.
 
Beyaz Ekmekte Değişiklik
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı beyaz ekmeğin içindeki gıda oranları ile ilgili bir değişiklik yapılacağını açıkladı. Yapılacak olan bu değişiklikle beyaz ekmeğin içindeki kepek oranı yüzde 35’ten yüzde 65'e çıkartılacak. Beyaz ekmeğin içindeki tuz miktarı da azaltılacak. 
 
Türk Hekimin Başarısı
 
Yale Üniversitesi'nde Prof. Murat Günel'in öncülüğünde, 19 Türk araştırmacının bulunduğu ekip, en sık görülen beyin tümör türü meninjiyomun (beyni çevreleyen zarda oluşan tümör cinsi) oluşmasına neden olan 4 yeni “genetik şüpheli” bulduklarını açıkladılar. Şu anda yalnızca cerrahi olarak tedavi edilebilen meninjiyomların genetik profillerinin anlaşılabilmesi, ilk kez bu tümörler için kişiselleştirilmiş ilaç tedavilerinin geliştirilebilmesine imkan tanıyacak. Özel ilaç tedavileri, genellikle iyi huylu olan bu tümörlerin ilerlemesi için bir risk faktörü olan radyoterapinin yerine geçebilecek. Bu yaklaşımların daha kötü huylu tümörlere uygulanması da olanak dahilinde olabilecek.
 
Kök Hücresinden Böbrek Dokusu Üretildi 
 
Japonya’daki Kyoto Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, kök hücrelerden böbrek dokusu üretmeyi başardıklarını açıkladılar. Bilim adamları 50 farklı protein ve bileşenlerin denendiği çalışmada % 90 oranında başarı sağladıklarını açıkladı. Tıp dünyası elde edilen sonuçları böbrek tedavisi alanında önemli gelişme olarak değerlendiriyor. Hasarlı organ ve birçok hastalığın tedavisinde çözüm olarak görülen kök hücre çalışmaları bilim dünyasında yakından takip ediliyor.