Tek reçeteyle 6 aylık ilaç verilebilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişik yapılmasına dair tebliğ resmi gazetede yayımlandı. Bu değişiklikle 10 hastalık grubu için sağlık raporuna dayanarak düzenlenmiş tek reçete ile 6 aya kadar ilaç verilecek.

Tek reçeteyle 6 aya kadar ilaçların karşılanacağı hastalık grupları şöyle: Kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, arteriyel hipertansiyon, hiperkolesterolemi ile hiperlipidemi, diabetes mellitus, parkinson hastalığı, demans, glokom, kronik ve nükseden üveitler, tiroide bağlı oftalmopati ve sempatik oftalmi, keratoplasti red reaksiyonu ve kuru göz sendromu.

E-reçete dönemi başladı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun reçete sahteciliğinin önüne geçmek için 1 Temmuz’da uygulamaya koyduğu e reçete sistemi 15 Ocak’ta uygulamaya geçti. 

Türkiye'de aktif olarak çalışan yaklaşık 110 bin doktorun 107 bin 300'ü e-reçete şifresi aldı. Sisteminin başlandığı 1 Temmuz tarihinden 2012 sonuna kadar yazılan reçetelerin yüzde 65'ü elektronik ortamda oluşturuldu.15 Ocak 2013 tarihi itibarıyla de  e-reçete uygulamasının zorunlu hale geldi.

Kamu hastanelerinde 'hastane otelciliği' başlıyor

Sağlık Bakanlığı,  hastanelerde otelcilik sistemini başlatıyor. 100 büyük hastaneye uzman sağlık otelciliği müdürü atandı. Atanan müdürler hastanede sözleşmeli olarak görev yapacak. Hastaneye gelen hastalardan yatan hastalara kadar hepsine otel hizmeti vermekten sorumlu olacaklar. Konuyla ilgili açıklamalarda bulanan Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Orhan Koç, Sağlık hizmetleri sunumunun yanında hastaların güler yüze ihtiyacı olduğunu da belirterek "Devlet hastanelerinde de artık bu otel konforunda hizmeti vatandaşlarımız tadacak" şeklinde konuştu

Eş seçimi sağlığı nasıl etkiliyor?

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden Sara Marie Nilsen ve ekibinin yaptığı araştırma, eşlerin genellikle benzer tutum, davranış ve eğitim düzeyine sahip olduğunu, bu eğilimin sağlık konusunda sosyal eşitsizliği artırabileceğini gösterdi.

Yaklaşık 19 bin Norveçli çiftin katıldığı araştırmada, eğitim düzeyindeki farklılıkların önemi ve bu durumun kişinin genel sağlık algısıyla ilişkisi incelendi.

Nilsen, sonuçların çiftlerin sağlık algısının benzerliğini gösterdiğini, eğitim düzeyinin eşitliğinin bunda etkili olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, eğitim düzeyi yüksek olanların genellikle daha sağlıklı olduğu sonuca vardı.

Sosyoekonomik durum konusunda eğitimi ölçüt alan araştırmada, kişinin sağlığının doğrudan eşin eğitim düzeyinden etkilendiği de ortaya çıktı.

Eğitim düzeyi düşük olanların, eğitim düzeyi yüksek kişilerle yaşadıklarında daha sağlıklı hissettikleri görüldü.

Araştırmacılar, gelir, meslek ve eğitim gibi etkenlerin kalp-damar hastalıkları, kanser ve kronik hastalıklara yakalanma riskini de belirleyebileceğini kaydetti.

Konuya ilişkin makale, ''Science Daily'' dergisinin internet sitesinde yer alıyor.

İsveçli Bilim Adamları’ndan yepyeni bir buluş

İsveçli bilim insanları, kırık ve çıkıkları, bugüne kadar görülmemiş hızla iyileştiren bir yapıştırıcı icat etti.Yapıştırıcı, iyileşmesi aylar alan kırıkları kısa sürede tedavi ediyor.

Uzmanlar, yapıştırıcı sayesinde genel anesteziye ihtiyaç kalmayacağını, lokal anestezi uygulanan hasta, 2-3 gün içinde hayatına kaldığı yerden devam edebileceğini söylüyor.

İsveçli bilimcilerin buluşu, eklemlerde gerçekleşen ciddi kırık ve çıkıkların tedavisinde de kullanılabilecek. Özellikle yaşlı nüfustaki artış hesaba katılınca, kırık ve çıkıkları bu şekilde kolayca tedavi etmek hayatı kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Yapıştırıcı, kemikler iyileştikten sonraysa, hiçbir zarara yol açmadan çözülüp vücuttan atılıyor.Testlerden olumlu sonuç alınırsa, buluş 2013 sonunda ameliyatlarda kullanılmaya başlanacak.