Hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle güne iyi bir başlangıç yapmak tamamen sizin elinizde. Bu tavsiyelerin hepsini birden uygulamak belki kolay değil ancak bazılarını bile deneseniz farkı göreceksiniz.

1. Güneşle taze bir başlangıç

 Uykudan evvel perdeleri ya da panjurları yarım açık kalacak şekilde bırakın. Bu, sabah güneş ışınlarının odanıza daha rahat girmesine yardımcı olacak. Bu ışınlar beyne sinyal göndererek melatonin ve adrenalin hormonlarının salgılanmasına yardımcı olacaktır. Bu da uyandığınızda fiziksel açıdan daha iyi olmanızı sağlayacaktır.

2. Alarmı 15 dakika erkene kurun

Biliyoruz ki birçoğumuz sabah biraz daha uyuyabilmek için alarmı 5 dakika ertelemekle geçiriyoruz. Aslında bu işe ya da okula giderken daha telaşlı ve stresli olmamıza zemin hazırlıyor. Normalde uyanmanız gerekenden 15 hatta belki 30 dakika önceye saati kurduğunuzda yatağınızdan daha rahat ve huzurlu şekilde kalkacaksınız. Bu da sizi stresten uzak tutacak ve güne keyifli bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. 

3. Güneşle temas

Yalnızca 15 – 30 saniye harcayarak pencerenizi açıp kollarınızı yukarı ve yana doğru hareket ettirerek gerinin. Ayak parmaklarınızla birlikte dirseklerinizi de hareket ettirerek vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu da temiz havayla birlikte fiziksel manada güne iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olacak.

4. Bugünün işini yarına bırakmayın

Güne gerçekten stresten uzak keyifli bir şekilde başlamak istiyorsanız kararlarınızı sabaha bırakmayın. Bugünün işi yarına bırakılmaz diye bir atasözümüz var. Bu durum tam da bu konuya açıklık getiriyor.  Rahat bir sabah geçirmek istiyorsanız, çok basit kararları bile geceden almalısınız. İşinizle, ödevlerinizle, sınavınızla ya da yapacaklarınızla ilgili en basit kararlar bile sabahları daha zor hale getirebilir.

5. Dilinizi Fırçalayın

Sabahı çekilmez kılan durumlardan biri de ağız kokusudur. Dişlerinizi düzenli şekilde fırçalamak bu durumun oluşmasını engelleyecektir. Günde 3 defa 2 dakika sürecek şekilde dişlerinizi fırçalayın. Bunun yanı sıra dilinizi de fırçalamayı unutmayın.

6. Az Miktarda Şeker

Amerika’da yapılan bir araştırmada sabah kahvaltısında alınacak düşük seviyedeki şekerin hafızanın güçlenmesine yardımcı olduğunu ortaya çıkarmış. Ancak tabii şeker tüketirken aşırıya kaçılmamalı. Fazla tüketimin zararlarının çok daha fazla olduğunu biliyoruz.

7. Planlı yaşamanın önemi

Çalışma odanıza ya da mutfağınıza düzenli şekilde kullanacağınız bir takvim koyarak o gün yapacaklarınızı sabah kahvaltısında ya da kahvenizi içerken tek tek gözden geçirebilirsiniz. Bu da planlı ve düzenli çalışmanıza destek olacaktır.