Çocuk hastalıkları erken dönemde birçok soruna yol açabiliyor. Çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmesi yalnızca fiziksel gelişimleri açısından değil, beyin gelişimleri açısından da oldukça önemlidir. Vitamin, protein ve mineral bakımından zengin olan bazı besinler çocukların birçok sağlık sorununa da çare olacaktır.

1. Kuruyemiş

Kuruyemişler vitamin, mineral, yağ asitleri ve protein bakımından çok zengindirler. Özellikle fındık ve tohumlar çocukların sinir sistemine olumlu yönde etki eder.

2. Elma

Kendisini halsiz hisseden çocuklar için elma oldukça faydalı olacaktır. Canı tatlı çeken çocukların da elma tüketmesi tatlı isteklerini bastıracaktır. Fakat mevsiminde tüketilen elmanın daha sağlıklı olacağı unutulmamalıdır.

3. Yulaf ezmesi

Lif ve protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olan yulaf ezmesi, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Şekerli tahıl yiyen çocuklarla kıyaslandığında, şekerli yulaf ezmesi yiyen çocukların belleklerinin daha iyi çalıştığı görülmektedir.

4. Yeşillik

Lahana ve ıspanak benzeri yeşillikler çocukların ilerleyen yaşlarda demans (bunama) olma riskini ciddi oranda düşüren besinlerdir. Özellikle yumurtalı ıspanak beyin hücrelerinin gelişmesine de katkı sağlar.

5. Yoğurt

Özellikle tam yağlı yoğurt beyin aktivitelerini yükseltir ve hücre zarının gelişmesine destek olur. Yoğurt ile birlikte tüketilecek bitter çikolata, kan akımını da yükseltir ve zihnin daha aktif çalışmasını sağlar.