''Bebek dostu yenidoğan yoğun bakım''lar geliyor

Sağlık Bakanlığı, düşük doğum ağırlığı ya da riskli doğum nedeniyle kuvözde tutulan bebeklerin anne sütünden mahrum kalmaması için bir proje geliştirdi.
"Bebek Dostu Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi" projesiyle serviste anne bebek birlikteliği için uygun koşullar oluşturulacak, anne ve bebeğin vücutları olabildiğince temas edecek, kanguru bakımına önem verilecek, tıbben gerekli görülmedikçe bebekler annelerinin sütü ile beslenecek, başka bir yiyecek ya da içecek verilmeyecek.
 
"Kampüsün Kanında Hayat Var'' kampanyası

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, "Amacımız, Türkiye'de kanla ilgili rekor kırmak değil, kan ihtiyacının sürekli olduğunu öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla ülkemize göstermektir" dedi.
 
'Sağlıklı yaşlanmayı sağlamak büyük önem taşıyor''

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Seçil Özkan, Türkiye'nin yaşlanan bir ülke olma yolunda ilerlediğini, bu nedenle aktif ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamanın büyük önem taşıdığını bildirdi.
Özkan, Yaşlılar Haftası nedeniyle 75. Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek burada kalan yaşlılarla sohbet etti.
 
Türkiye, sağlık yatırımları ve hizmetlerinde dünya vitrininde

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, "Eskiden ülkemizde tedavi için Amerika'ya gitmekle övünülürdü, 'Amerika'da tedavi' denilirdi. Gelinen süreçte Türkiye, yurt dışına sevk vermiyor, birçok ülke vatandaşı tedavi için artık Türkiye'yi tercih ediyor" dedi.
 
İnsan burnu, bir trilyon kokuyu algılayabiliyor

Bilim adamları, insan burnunun bir trilyon kokuyu algılayabildiğini ortaya çıkardı. "Science" dergisinde yayımlanan araştırma, insanın duyu organlarından en hassas olanının yaklaşık 400 koku reseptörünün bulunduğu burun olduğunu gösterdi. New York'taki Rockefeller Üniversitesi araştırmacıları, insan gözünün 10 milyon rengi, kulağının ise 500 bin sesi ayırt edebildiğini vurguladı. Daha önce insan burnunun sadece 10 bin kokuyu algılayabildiği sanılıyordu.
 
Uykusuzluk beyin hücrelerini öldürüyor

Uykusuzluğun ciddi sorunlara yol açabileceği ve beyin hücrelerini etkilediği ortaya çıktı. Sonuçları ''Journal of Neuroscience'' dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, uzun süre uykusuz kalan farelerin bazı beyin hücrelerinin yüzde 25’inin öldüğü gözlendi.