Türkiye'nin 5′inci yüz nakli tamamlandı

Muğla’da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı Andrzej Kucza’nın yüzü, Recep Sert adlı hastaya nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, Muğla'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzünün Recep Sert'e nakli için sabah  saatlerinde operasyona başladı. 6,5 saat süren ameliyatın ardından nakil tamamlandı. 

Büyükşehir “Sağlık Kabinleri” Ramazan Boyunca İstanbulluların Hizmetinde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü açmış olduğu “Sağlık Kabinleri” ile Ramazan boyunca İstanbullulara sağlık hizmeti verecek. Kabinler,özellikle Ramazan ayında büyük ilgi gören Sultanahmet, Beyazıt ve Feshane gibi semtlerde bulunacak.

Salgın hastalıklara “milli aşı” geliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘milli ilaç’ talebinin ardından TÜBİTAK harekete geçti. Proje çerçevesinde, Hepatit B, Kızamık, Kabakulak, Kuduz ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi gibi viral hastalıklara karşı ‘milli aşı’nın üretilmesi hedefleniyor.

İtalyan doktorlardan devrim gibi tedavi

Tıp alanında araştırmalar yapan İtalyan bilim adamları, aralarında 4 yaşındaki Canalp Çınar’ın da bulunduğu 6 çocuğun çaresi bulunamayan genetik hastalığını, kötü huylu içerikten arındırılmış HIV virüsüyle tedavi etmeyi başardı. Dünyanın tek gen tedavi merkezi olan Milano San Raffaele-Telethon Gen Tedavisi Enstitüsü’nde (TİGET), iki ayrı genetik hastalık üzerine gerçekleştirilen bu tekniğin, tıp tarihinde bir ilk olduğu açıklandı.