Reçetesiz ilaç sakıncalı

Sağlık Bakanlığı, reçeteyle verilmesi gereken ilaçların reçetesiz satılmasının, sağlık açısından ciddi bir sorun olduğu uyarısında bulundu. Bakanlığın, vatandaşların ilaca güvenli şekilde erişimini sağlamak amacıyla sürekli çalışmalar yürüttüğü, uygulamaya geçen İlaç Takip Sistemi ile kaliteli ve sağlıklı ilaca ulaşım ve sahtecilikle mücadele kapsamında büyük başarı yakaladığı vurgulandı.

Çocukların boy ve kilosu bakanlık takibinde

Sağlık Bakanlığı, obezite riski taşıyan öğrencilerin tespit edilmesi için 67 ildeki ilkokullarda, boy ve kilo taraması yapacak. Sağlık Bakanlığı, çocuklarda obezitenin giderek artan bir sorun haline gelmesi, okul çağındaki çocukların yüzde 6,5'nun obez, yüzde 14'ünün ise fazla kilolu olduğunun tespit edilmesi üzerine harekete geçti.

Çalışan anne, doğum sonrası ücretsiz izin kullanıyor

"Çalışma Hayatında Annelik" başlıklı araştırmaya göre, kadın çalışanların yüzde 50'den fazlası doğum sonrasında 5-6 ay ücretsiz izin kullanmayı tercih ediyor. Annelerin yaklaşık yüzde 15'i yasal olarak belirlenmiş 6 aylık maksimum sürenin yetersiz olduğunu ve bebekleri en azından 1 yaşına gelene kadar ücretsiz izin alınması gerektiğini düşünüyor.

İnsan embriyosu kopyalandı

Amerikalı bilim adamları kök hücre elde etmek için kopyalama yöntemiyle insan embriyosu üretti. Kök hücreler, vücudun hasar gören organlarını tamir etmekte kullanılabiliyor.

Kadınlar erkeklerden daha uzun yaşıyor

Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, kadınların erkeklerden uzun yaşamasının nedeni, bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olması.Vücudun savunması yaşla azalırken, erkeklerin hastalıklara karşı direncinin düşük olması ömürlerini de azaltıyor. Buna göre, bağışıklık düzeyine ilişkin testler, biyolojik yaşla ilgili ipucu verebiliyor.