Hıçkırığı geçirmek için etrafımızdan birçok yöntem duyuyoruz. Bazı insanlar “su iç geçer”, bazıları “nefesini tut” diyor. Biz de bilinenleri ve bilinmeyenleri, sebepleriyle birlikte bir araya getirdik. 

1. Kulaklarınızı tıkayın hıçkırığı duymazdan gelin!

Merkezi sinir sisteminde bulunan ve duyularla bağlantılı olan sinirlerden biri olan “vagus” sinirinin bir bölümü kulak boyunca uzanıyor. Kulaklarımızı tıkadığımız zaman ise bu siniri harekete geçirerek beyni kandırabiliyoruz. 

2. Korku tüm kötülüklerin anasıdır

Bu laf böyle değildi galiba. Birisini korkuttuğunuzda bu durum anlık olarak o kişinin vücudunda yer alan hemen hemen tüm sinirlerin harekete geçmesine sebep olacaktır. Bu sinirlerle meşgul olan beyin de hıçkırığı ikinci plana atacaktır.

3. Gıdıklamak

Gıdıklanma durumu vücutta yer alan birçok sinirin harekete geçmesini tetikleyecektir. Gıdıklanma sürerken bu sinirler sürekli olarak beyni alarma geçirerek hıçkırıktan uzaklaştıracaktır.

4. Tatlı bir şeyler yemeyi denediniz mi?

Biraz tuhaf gelebilir ancak buradaki temel amaç tat alma hücrelerinin beyne sinyal yollamalarını sağlamak. Yoğun biçimde gelen bu sinyaller beyni meşgul ediyor. Bu esnada da hıçkırık azalmaya başlıyor.

5. Su içmek

Bu yöntem çoğu insanın ilk olarak başvurulduğu yöntemdir. Genellikle de “3 yudum su iç” şeklinde dillendirilir.

6. Nefes tutmak

Bu da en sık tercih edilen hıçkırık yöntemlerinden birisidir. Derin bir nefes çekip bu nefesi belirli bir süre tutarsanız diyaframın kasılmasına sebep olursunuz. Bu yöntem diğerlerinin arasında en çok işe yarayan metottur. 

7. Dil çekme tekniği

Dil üzerinde yer alan sinirleri uyandırmak için dilinizi tutup çekmeniz gerekir. Bunun ardından bu bölümdeki sinirler beyne sinyal gönderir. Bu işlemi yaparken kendinize zarar vermeyin ama : )

8. Şınav çekmek

Şınav çekmek belki tuhaf gelebilir ancak bu yöntem de en efektif işlemlerden biridir. Çünkü şınav çekerken diyafram ve karın kasları oldukça gerilir. Bu kasılma da o bölümdeki basıncın dengesizliğini düzenleyebilir. Tabii aniden bu işlemi yapmaya çalışmak kas zedelenmelerine de sebep olabilir.

9. Poşetin içine nefes alıp verme

Karbondioksit seviyesinin yükselmesine sebep olarak beyne iletilen sinyallerin başka bir şeyle meşgul olmasını sağlıyoruz.

10.Sıcak bir şeyler içmek

Sıcak, beynin beklemediği bir durumdur. Aniden sıcak bir şeyler içerek beyni yanıltabilirsiniz.