Herpes zoster, genel adıyla zona, varisella zoster virüsünün neden olduğu daha önce suçiçeği geçirmiş kişilerde görülen vücudun tek tarafında deride su toplamış ağrılı kabartılarla seyreden bir hastalıktır. Her yıl 5 kişiden birinde görülen ve ülkemizde her sene yüzbinlerce kişiyi etkileyen Zona, halk arasında kuşak hastalığı veya gece yanığı olarak da bilinir.

Bir zona hastası genellikle çocuklar olmak üzere başkalarına suçiçeği bulaştırabilir ancak zona bulaştırmaz. Bunun nedeni zonanın havadaki virüsle değil insan içine yerleşmiş virüslerden kaynaklanmasıdır.

Yoğun stres, kanser ilaçları, üzüntü, uykusuzluk, beslenme bozukluğu vücut direncini azaltacağından zonaya yakalanma riskini artırır. Sağlıklı kişilerde ender rastlanan ilerleyen yaşla birlikte görülme sıklığı artan bu hastalık, kişinin yaşam kalitesini bozan bir virüs hastalığıdır.

Zona hastalığında hangi gıdalar tüketilebilir?

Zona nüksetme riski yüksek olan hastalıklardandır. Hastalığın tedavisinin kolaylıkla sürdürülmesi ve tekrarlamaması için dikkat edilmesi gereken en önemli husus vücut direncinin yüksek olması ve yüksek moraldir.

Zona hastalığı sırasında beslenme ve istirahat büyük önem taşır. Uzun süreli fast food türü beslenen ya da vücut direncini düşüren diyet uygulayan kişilerde bu hastalık daha fazla görülür. Direnci çok düşük kişilerde hastalığın tüm vücuda yayılabileceği göz önünde bulundurularak; beslenmeye son derece dikkat etmek gerekiyor. B6, B12 ve C vitamini içeren sebze ve meyveler, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini barındıran deniz ürünlerinin tüketilmesi hastalığa yakalanma riskini düşürür ve vücut direncini artırır.