Malarya ismiyle de bilinen Sıtma, Dünya’da yaklaşık 200 milyon kişide görülmektedir. Dişi anofel cinsi sivrisineklerde bulunan parazitlerin insanları ısırmasıyla meydana gelir. Sıklıkla karşılaşılan bu hastalık nöbetlerle karakterizedir. Tedavisi mümkün olan sıtma, ihmal edilip kontrol altına alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere yol açabilir.

Ülkemizde en çok Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi’nde ortaya çıkan sıtma, özellikle Adana, Mersin ve Gaziantep’te yaygındır.Sıtma, görüldüğü ilk dönemlerde Büyük İskender dahil birçok kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Hastalığın iyileşmesinde istirahat etmek ve vücut direncini arttıran gıdalar tüketmek gerekir. Hastalıktan korunmak için sinek ısırığını engelleyecek (özellikle geceleri) sinek kovucu spreyler kullanılmalı ve kıyafet seçimi buna gore yapılmalı.

Sıtmanın olduğu şehirlere seyahat edecek kişilerin birkaç hafta once ve seyahatten birkaç hafta sonra önlem olması amacıyla sıtma ilacı kullanmaları faydalı olacaktır.

Sıtma hastalığına olan duyarlılığın ve bilinçlendirilmenin arttırlması bu hastalığın en mühim önlemlerindendir.

Hamileler, çocuklar ve yaşlılar seyahat ederken daha dikkatli olmalıdır çünkü en fazla risk bu gruptaki kişilerde görülür.