Ülser tedavi edilmemesi sonucunda ölümcül zarara neden olabiliyor. Hastalıkta ilk yapılması gereken, hastalığa neden olabilecek ilaçların kullanımının bırakılmasıdır. Bunların yanında sigara kullanılıyorsa bırakılması ve kişinin günlük yaşam tarzını daha sağlıklı bir hale getirmesi ülser tedavisini olumlu yönde etkiler. Ülser, mide ya da onikiparmak bağırsağında yara oluşması durumudur. Onikiparmak bağırsağı mideden hemen sonra gelir. Ülser boyutu birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişiklik gösterebilir. Büyüklük bakımından değişiklik gösteren ülser, sayı olarak da değişiklik gösterebilir. 

Onikiparmak bağırsağı ülseri, mide ülseri ile karşılaştırıldığında yaklaşık olarak dört kat daha sık görülmekte. Onikiparmak ülseri görülme sıklığı yüzde 1.3 iken, mide ülseri görülme sıklığı yüzde 0.3. oranında görülmektedir. 

Mide, içerisinde asit bulunan bir organdır. Mide ve onikiparmak bağırsağının iç kısmının üzerini kaplayan ‘mukus’ adlı koruyucu tabaka zayıflarsa, tabakadaki zayıflama asidin mide ve onikiparmak bağırsağına etki etmesine neden olur.

Mide ve onikiparmak dokusunun direncini kıran damarlar ve hormonlarla ilgili pek çok faktörün etkisi ile birlikte ülser oluşumu kolaylaşır. Bunun sonucu olarak, ülser dokusunu koruyan faktörlerle, dokuya zarar veren faktörler arasındaki dengenin bozulması,  ülsere neden olur. 

Ülser, çoğunlukla herhangi bir belirti vermeden gelişir. Ancak nadiren gözüken anlarda ise ilk belirtisi mide kanaması şeklinde görülür. Mide kanaması, kortizon ya da anti-romatizmal ilaçlar kullanan hastalarda daha sık görülür. Ülser, açken karında ağrı oluşumuna neden olur. Oluşan ağrı, genellikle yemek yenildiğinde ya da antiasit ilaçlarla önlenebilir. Gece uykusundan uyandıracak şekilde bir ağrıya neden olan ülserler, hastalık için en belirleyici etkendir. Ülser hastalarında görülen bu ağrı, açken oluşacağı gibi tokken de oluşabiliyor. 

Ülser tedavi edilmemesi sonucunda ölümcül zarara neden olabiliyor. Hastalıkta ilk yapılması gereken, hastalığa neden olabilecek ilaçların kullanımının bırakılmasıdır. Bunların yanında sigara kullanılıyorsa bırakılması ve kişinin günlük yaşam tarzını daha sağlıklı bir hale getirmesi ülser tedavisini olumlu yönde etkiler.