Nefrotik sendrom, çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalığıdır. Böbreklere zarar veren bu hastalık, nefronların hasar görmesiyle kendini gösterir. Nefrotik sendrom, genellikle 3-4 yaş grubunda sıklıkla görülür.  

Çocukların yaşam kalitesini düşüren ve olumsuz etkiler yaratan bu hastalık nadir olarak yetişkinlerde de gelişir ancak bunun sebebi diyabet gibi hastalıkların etkisidir. Erken tanı konulmayıp tedaviye geç başlanması durumunda vücutta başta böbrekler olmak üzere farklı organlara zarar verir ve karında şişlik yapar.

Karın bölgesi ve göz çevresinde oluşan ödem hastalığın tipik belirtileridir. İshal, halsizlik, cilt kuruluğu, cilt renginde solukluk ve yüksek tansiyon hastalığın diğer semptomları arasındadır. Nefrotik sendrom oluşmasında genetik etken çok büyük rol oynar. Kız bebeklerde erkek bebeklere göre daha fazla görülen bu hastalığın yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılmasının sebebi ise anneden enfeksiyon bulaşmasıdır. Çocukları çok az idrara çıkan ebeveynler bu hastalıktan şüphelenerek ivedilikle hekime başvurmalıdır.

Nefrotik sendrom tanısı, böbrek biyopsisi, idrar ve kan tahlili sonucunda konur.  Hastalıkta tedavi kişinin durumu ve hastalığın şiddetine göre değişir fakat her koşulda hastaya mutlaka diyet programı uygulanmalıdır. Yemeklerden tuz azaltılmalı ve proteini bol olan gıdalar tercih edilmelidir.