Koroner kalp hastalığı, kalbe kan ve oksijen sağlayan ince damarların artarak daralması durumudur. Yağlı maddelerin oluşturduğu plaklar nedeniyle meydana gelen bu durum, damarlar daraldıkça kalbe giden kanın azalmasına ve bazı durumlarda kesilmesine neden olabilir. 

Göğüste ağrı, nefes darlığı, kalp krizi gibi belirgin belirtileri vardır. Türkiye’de ölüme sebebiyet veren hastalıkların ilk sırasında yer alan koroner kalp hastalığı, ilerleyen yaşla birlikte daha da artmaktadır. Özellikle kadınlarda yaş arttıkça, koroner kalp hastalığının görülme riski de artmaktadır. 

Aile bireylerinde görülen koroner kalp hastalığı, ilerleyen yaş, sigara, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, fiziksel aktivite azlığı, fazla kilo ve menapoz; koroner kalp hastalığına neden olabilen önemli risk faktörleridir.

Birçok hastalığa ve beraberinde ölüme varan sonuçlara neden olan sigara, koroner kalp hastalığının oluşmasına neden olan en büyük etkendir. Yağ oranı oldukça düşük gıdalar tüketmek, düzenli olarak kolesterol ölçümü yaptırmak, sebze ve meyve ağırlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli olarak tansiyon ölçümü yaptırmak koroner kalp hastalığı riskini en aza indirebilmektedir. Özellikle kalp hastalıklarında en önemli nokta, kişinin kilo kontrolünü kendi boyu ve yaşına uygun olarak takip altına almaktır. Fazla kilo ve yağlar kalpte zorlanmaya, dolayısıyla birçok riskli hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.  Koroner kalp hastalıklarında dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, kişinin gündelik hayatın stresinden ve sıkıntılarından kendini uzak tutmaya çalışmasıdır. Yoğun stres ve kaygı kişinin psikolojik yönden zarar görmesine neden olabileceği gibi, birçok kalp hastalığını da beraberinde getirebilir.