Kasık ağrıları karnın alt bölgelerinden başlayan ve genital bölgeden yukarı doğru giden ağrılardır. Kasık ağrısı kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir sağlık problemidir. Bir çok hastalığın habercisi olabilir. Genellikle kasık fıtığının ilk bulgusu olabilir. Karın içerisinde idrar yollarındaki herhangi bir patolojiden (taş, idrar yolu enfeksiyonu gibi) dolayı da kasık ağrısı ortaya çıkabilir. İdrar torbasının taşı, idrar torbasında bir enfeksiyon kasık ağrısı oluşturabilir. Bağırsaklarda oluşan iltihabi hastalıklarda da kasık bölgesinde ağrılar olabilir.

Kasık ağrısı iki taraflı ya da tek taraflı olabilir. Tek taraflı olan kasık ağrısı karnın alt bölgesiyle de birlikteyse o bölgedeki organlarla ilgili olabilir. Burada en çok görüleni apandisite bağlı olan ağrılardır. Apandisit ağrısı genellikle yavaş ve sinsice başlar. Karnın her tarafında hissedilir. Her iki bölgede idrar yollarındaki herhangi bir enfeksiyon ya da bir taş da idrar yolunun tıkanmasına sebep olur ve kasık ağrısı şeklinde kendini ortaya çıkarabilir. Sağ tarafta oluşan apandisitin iltihabı idrar yoluna yaptığı etkiyle sorun çıkarabilir. Sol kasık bölgesindeki karın ağrıları karın alt bölgesindeki genellikle kalın bağırsağın duvarındaki çıkıntıların iltihaplanmasına bağlı olarak hastada bir miktar ateş ve kasığa vuran ağrı şeklinde ortaya çıkabilir.

Kasık ağrısı devamlı, aralıklı ya da efor sırasında olabilir. Sporcularda oluşan kasık ağrısı fıtık dışındaki nedenlerden de olabilir. O bölgedeki kemik yapılardan veya darbelerle ilişkin kansız alanların ağrıları söz konusu olabilir. Adelelerin kemiklere yapıştığı yerlerdeki küçük kopmalar kronik ağrılar şeklinde görülebilir. Eklem bölgelerinde aşırı germelere bağlı ağrılar da kasığa etki eder.

Erkeklerdeki kasık ağrısının nedeni kasık fıtığıysa, bu nokta fıtık şeklinde veya dışarıdan belli olacak şekilde şişmiş de olabilir. Bunun tedavisi mutlaka cerrahi operasyondur. Ağrı yapan bölgede oluşan boşluğun cerrahi yöntemlerle kapatılması gerekir. Amaç tansiyonsuz fıtık tamiri yapmaktır. Fıtık dışındaki kasık ağrıların sebebine yönelik tedavi yapmak gerekir. Bu ağrılar idrar yollarının enfeksiyonuna bağlı olarak olabilir. Bu durumda uygun antibiyotik kullanmak ve idrar miktarını arttırmak gerekir. Ağrıya neden olan bir taş var ise bu taşın ameliyatla alınması veya kırılması gerekmektedir. Ağrı bölgesinde lenf bezlerinin şişmesi, iltihaplanması ya da lenf bezleri tümörlerinin büyümesi de ağrı yapan bir sebep olabilir. Bu durumda antibiyotik tedavisinden fayda sağlanamaz ise iğne tedavisi veya lenf bezlerinin tamamının alınması uygulanabilir.

İyi yapılmış bir ameliyat ile kasık ağrıları tamamen yok olur. Yapılan ameliyattan sonra kişi 1 hafta içerisinde günlük yaşantısına dönebilir. Fıtık nüksleri yine ağrı nedeni olabilir. Taşların nüksedici özelliği vardır. Ancak iyi yapılan tedavi kasık ağrısına neden olan hastalığı her zaman tedavi eder.