Kist hidatik hastalığı, Echinococcus granulosus adl parazitin etkeni olduğu bir hastalıktır. Parazitin kaynakları köpek, kurt ve tilki gibi et yiyen hayvanlardır. Ülkemizde bu hastalığın en yaygın sebebi ise köpeklerdir. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar. Hastalık, köpek dışkısıyla atılan yumurtaların insanlara bulaşmasıyla oluşur. 

Köpek dışkısı ile atılan yumurtalar, toprakta ve soğukta bir yıl kadar canlı kalabilirler. Dışkıyla atılan bu yumurtalar, hayvanların ayakları arazi eğimi, rüzgâr ve yağmur etkisiyle yayılır. İnsanlar ise bu yumurtaları çiğ olarak tüketilen, iyi yıkanmamış meyve, sebze ile kirli içme sularından alırlar. İnsan dışında koyun, keçi, sığır ve manda gibi otla beslenen hayvanlar da yumurtaları alarak hastalanırlar. Vücuda alınan bu yumurtalar en sık karaciğer ve akciğerde kist olarak görülür. Nadir olarak da dalak, böbrek, karon zarı, kemik, göz yuvası, beyin, kalp ve yumurtalıklarda ortaya çıkabilir. Karaciğerdeki kist yerleşiminde karnın sağ üst kısmında bulantı, ağrı, kusma, kaşıntı ve sarılık gibi belirtiler meydana gelir. Akciğer tutulumunda ise solunum güçlüğü, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısı ile karşılaşılır.

Kişinin mesleği, hobileri, yaşam koşulları, eğitim ve sosyoekonomik düzeyi hastalığa yakalanma riskini etkiler. En büyük risk faktörünü, veteriner kontrolünden geçirilmemiş, parazit mücadelesi yapılmamış ve aşılanmamış köpeklerle teması bulunan koyun, keçi ve inek gibi hayvanlarla teması olan, hayvancılıkla uğraşan kişiler oluşturur. 

Ülkemizde kist hidatik hastalığının ortaya çıkmasının birincil nedeni kurban bayramlarında yapılan kesimler sonrası kistli veya hastalıklı sakatatları köpeklere yedirmek ve ortada bırakarak köpeklerin sakatatları yemesine yol açmaktır. 

Kist Hidatik hastalığından korunmak için yapılabilecekler;

Kedi ve köpeklere çiğ et verilmemeli,

İçme ve kullanma suları temiz olmalı,

Çiğ olarak tüketilen sebze ve meyveler bol su ile iyice temizlenmeli,

Köpekler iç parazitlere karşı ilaçlanmalı,

Kişisel temizliğe özen gösterilmeli,

Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan köpekler sevildiği zaman parazit yumurtaları ellere geçebilir. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesi ile parazitin yumurtası alınır. Bu sebeple özellikle çocukların köpeklerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamaları sağlanmalıdır.