Damarlarda dolaşan kanın yapım yeri olan kemik iliğinin normal olmayan kök hücrelerin doğurduğu blast isimli kötü hücrelerce istila edilerek kan yapımının durmasıdır. Ülkemizde her yıl 1200-1500 yeni lösemi vakası ortaya çıkmaktadır.

Her yaşta görülme riski olan lösemi çocuklarda 2-5 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bu ciddi ve ölümcül sonuçlar doğurabilen hastalığın nedenleri tam olarak kesinleşmemişse de kimyasal maddeler, gıdalardaki katkı maddeleri, radyasyonun etkisi, zehirli gazlar ve kullanılan ilaçlar birincil risk faktörleridir.

Çok korkulan ve çekinilen bir hastalık olan lösemi kesinlikle bulaşıcı değildir. Lösemide erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Hastalığın yüksek ateş, vücutta kırmızı benekler görülmesi, iştahsızlık, lenf bezlerinde büyüme, diş etlerinde kanamalar, vücutta morarma, yorgunluk, solukluk ve kemik ağrıları gibi belirtileri vardır ancak bu belirtiler başka hastalıklarda da ortaya çıkabileceğinden mutlaka hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sağlık standartlarının iyileşmesi ve teknolojinin gelişmesi ile lösemi tedavisinde başarı oranı artmıştır. Masraflı ve 2-3 yıl kadar süren hastalığın tedavi sürecinde hem lösemi hastası için hem de yakınları için moral çok önemlidir. İyileşme sürecinin daha rahat ve hızlı geçirilmesi için psikolojik destek alınması yararlı olacaktır.

Temizlik ve hijyen lösemi hastalığında çok büyük bir öneme sahiptir. Lösemi hastasının ağız, vücut, el, ayak ve makat bölgesinin temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Kullandığı çamaşırlar, havlular, çarşaflar, çatal, kaşık ve bardak gibi gündelik eşyaları iyi temizlenmeli ve sıkça değiştirilmelidir.

Hem lösemiden korunmak hem de lösemi tedavisi sürecinde beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Katkı maddesi olan yiyeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Özellikle lösemi tedavisinde kolay sindirilen, steril ve kalori yönünden zengin yiyecekler tercih edilmelidir.

Turp, ayva, havuç gibi sert yiyecekler, kaynamamış içme suyu, kızartma, turşu, çok baharatlı yiyecekler lösemi hastalarının tüketmemesi gereken yiyeceklerdir.  Gıdalar evde pişirilerek hazırlanmalıdır.