Mesane kanseri, mesanede oluşan anormal büyümelerdir. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülen bu hastalık genel olarak 40 yaş sonrasında ortaya çıkar. Her yıl 40.000 mesane tanısı konmakta ve bunlardan 15.000 'i hayatını kaybetmektedir. Mesane kanserini tetikleyen en önemli 2 risk faktörü sigara kullanmak ve kimyasala maruz kalmaktır. Sigara içen birinin içmeyen bir kişiye göre bu hastalığa yakalanma riski 6 kat daha fazladır. Beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlık da hastalığın tetikleyicilerinden bir diğeridir.  Ağrı olmaksızın idrardan kan geliyorsa, sık ve ani olarak idrara çıkılıyorsa ayrıca idrara çıkma sırasında ağrı varsa mesane kanserinden şüphelenilerek uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında 4. kadınlarda ise 10. olan mesane kanseri riskini en aza indirmek için sigaradan uzak durulmalıdır. Sigara içilen ortamda bulunmaktan ve duman solumaktan kaçınılmalıdır. 

Kimyasal maddelerden kaçınmak da hastalığa yakalanma oranını düşürür. Yapılan araştırmalar sudaki arsenik miktarı azaltıldığında mesane kanserine yakalanma riskinin düştüğünü göstermiştir.

Vitaminler mesane kanseri ile savaşta etkin bir role sahiptir. Bu nedenle bol bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

Katkılı maddeler ve raf ömrü uzun gıdalar tüketilmemeli

Kolesterol yükselten gıdalardan kesinlikle kaçınılmalı.

Mesane kanserinin önlenmesinde en önemli rolü su alıyor. Bol su içmek idrar torbasını zararlı maddelere maruz kalmaktan koruyacaktır.