Göz nezlesi çok geniş bir kavramdır. Gözün kızarıklık, sulanma, kaşıntı ve göz kapaklarının şişmesi gibi durumları içerebilir. Bakteriyel enfeksiyonlara veya alerjik reaksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda teşhis mutlaka hekim tarafından yapılmalıdır. Konulan teşhise göre tedavi yöntemi uygulanır. 

Göz nezlesinin çok farklı tipleri vardır. Bu tiplerden en yaygını alerjik olanıdır. Göz nezlesini bir çok faktör etkiler. Örneğin polen ve tozlar gözün reaksiyon vermesine neden olabilir. Göz nezlesinin yanma, batma, sulanma, kaşıntı ve göz kapaklarında şişme gibi belirtileri vardır. Bu durumlarda hemen göz doktoruna gidilmesi ve teşhis konulması gerekmektedir. Bunun dışında bakteriyel enfeksiyonlar da olabilir. Bunlar genellikle çevreden bulaşan enfeksiyonlardır. Antibiyotik kullanımıyla bunlar kontrol altına alınmalıdır. Bakteriyel olan enfeksiyonlar bulaşıcıdır. Viral göz nezlesi, alerjik ve enfeksiyona bağlı göz nezlesi ile benzerlik gösterse bile tedavisi farklı yöntemlerle yapılmalıdır. 

Göz nezlesine sahip hastaların ilaç kullanması gerekir. Bunların çoğunda göz hekiminizin seçtiği damlalar ön plandadır. İlacın herhangi bir eczane veya hasta tarafından karar verilmesi yanlıştır. Hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmanız gerekmektedir. Viral konjonktivitte kullanılacak bir antibiyotik olumsuz sonuçlar verebilir. Antibakteriyel ve kortizon içerikli göz damlaları gözü zayıf düşürme özelliğine sahip olduğu için mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. 

Alerjik tipteki göz nezlesi bulaşıcı değildir. Ancak bakteriyel ve viral olanlar bulaşıcıdır. Bulaşıcı özellikli hastalarla temastan kaçınılmalıdır. Herhangi bir temasta bulunuldu ise, zaman geçirmeden temizlenilmelidir. Hasta kişilerin temas ettiği katı sabunlar kullanılmamalıdır. Göz nezlesine tutulmuş olanların havlusu ve mendilleri başkaları tarafından kullanılmamalıdır.Çok fazla tozlu ortamda bulunmak gözlerin tozlu ortamlardan zarar görmesi nedeniyle benzer şikayetlerin görülmesi de mümkündür.  Göz nezlesinden korunmak için yaz aylarında polenlerden kaçınmak, ultraviyole korumalı güneş gözlükleri kullanmak gerekir. Beslenmenin göz alerjisi ile bir alakası yoktur. 

Göz nezlesi adı altında geçen bir çok hastalığın kendilerine göre tedavi yöntemleri vardır. Alerjik göz nezlelerinde damla, hap veya benzeri ilaçlar kullanılır. Bunlar genelde tekrarlayıcıdır. Çevredeki alerji yapan faktörler devam ettiği sürece gözde de alerjik reaksiyonlar oluşacaktır. Bakteriyel göz nezneleri ise ilaçlarla tedavi edilebilir. Çevremizde bize bulaşmasını sağlayan yerlerin tekrarlayıcı özelliği vardır. Göz nezlesi direnç düşüklüğü ile birlikte de gözükebilir. Böyle durumlarda kesinlikle antiviral tedavi gerekir. Bunun teşhis ve tedavisi kesinlikle uzman göz hekimi tarafından yapılmalıdır. Herhangi bir göz nezlesi hissinde atılması gereken ilk adım göz doktoruna görünmektir. Tedavi edilmeyen göz nezlesi, meydana gelebilecek komplikasyonlar nedeni ile daha ciddi sorunlara yol açabilir. Çocuklarda ise bu risk daha fazladır.