Giardiazis, bağırsaklarda Giardia intestinalis adlı bakterinin yol açtığı parazit hastalığıdır. Genellikle çocuklarda görülür. Hastalık parazit bulaşmış kirli besinlerin ve suyun ağız yoluyla alımıyla bulaşır.

Hastalığın en önemli özelliklerinden biri yaygın olmasıdır. Hastalık ülkemizde ve gelişmiş ülkelerde en sık karşılaşılan ishal nedenlerinin başında yer alır. Giardiazis, en çok sık seyahat edenler, çocuklar, gençler ve kirli su ve yiyecek tüketen kişilerde gelişir. Hastalığın ortay çıkma süresi bir insanın dışkısının bulaştığı su ve yiyeceklerin alınmasını takiben yaklaşık olarak 14 haftadır. Karın ağrısı, ishal, karında şişkinlik, dışkının köpüklü ve kötü kokulu olması ile zayıflama, kilo alamama hastalığın belirtileridir. Giardiazis tedavisi antibiyotikler ve parazit ilaçları ile yapılır. Hastalık tedavi edildikten sonra iyileşme görülür ancak korunma önerilerine uyulmazsa her zaman tekrarlayabilir.

Hastalıktan korunmak için klorlu su içilmeli, yiyecekler iyi temizlenmeli ve doğru pişirme yöntemleri ile çiğ kalmadan tüketilmelidir. Bunlara ek olarak okullarda çocuklar sağlık kontrollerinden geçirilmeli, yiyecek sektöründe çalışan personelin sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalı ve kanalizasyon sistemleri çevre sorunu yaşatmayacak şekilde düzenlenmelidir.