Beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan ve bakteriyel bir enfeksiyon olan menenjit, tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölüme yol açan ciddi bir hastalıktır. Menenjitten ölenlerin sayısı %10 ile 40 arasındadır. Menenjite yakalananların %95’i, 5 yaş altındaki çocuklardır. Kalabalık ortamlarda bulunan yetişkinler ve çocuklar daha fazla hastalığa yakalanma riski taşırlar.
Menenjit, solunum yoluyla ve ellerle vücuda alınır. Hastalığın en yaygın semptomları baş ağrısı ve ense sertliğidir. Bulantı, kusma, yüksek ateş, ışığa ve sese tahammül edememe menenjitin en sık görülen belirtileridir.
Menenjitten korunmanın etkin yollarından biri aşı olmaktan geçiyor. Aşı, 9-23 aylık bebeklerde, 3 ay ara ile 2 kez uygulanırken 2-11 yaş arasında ise 1 kez uygulanır. Aşının koruyuculuğu %90 ile 100 arasındadır. Bu aşının yan etkileri aşı uygulanan yerde kızarıklık, iştah kaybı ve halsizlik olarak görülür. Aşının yan etkilerinin şiddetlenmemesi için, karma aşılar ile beraber yaptırılmaması önerilir. Aşının uygulanamayacağı bazı durumlarda mevcuttur. İşte bu özel hususlar:
-Aşı yapılacak kişinin aşının içindeki maddelere alerjisi varsa,
-Kişi bağışıklık sistemini zayıflatacak ateşli bir hastalık geçirmişse,
-Kişinin geçmişinde Guillain-Barre Sendromu adında sinirsel bir hastalık varsa menenjit aşısı kesinlikle yaptırılmamalıdır.