Beyin kanaması, beyni besleyen damarlardan bir veya birkaçından kan sızması sonucu, kanla beslenen bölgenin çalışamaz hale gelmesi ile oluşur. Kısaca söylemek gerekirse, kafatası içinde meydana gelen kanamalardır. Sıklıkla yüksek tansiyon hastalarında aniden ortaya çıkan beyin kanaması ciddi sonuçlara yol açabilir. İnsan beyninde dil işlevleri için özel alanlar mevcuttur. Bu alanlar; sağ elini kullanan kişilerin hemen tamamında sol beyin yarısında, sol elini kullananlarda ise en az %75 oranında yine solda tarafta bulunur. Konuşma merkezi sol beynin ön lobunda, anlama merkezi ise yan lobunda yer alır. Yazma ve okumayla ilgili merkez, yan-üst lobda yer alır. Genelde beyin kanamasında, beynin sol tarafında meydana gelen hasar sonucu; kişi konuşma, konuşulanı anlama, okuma veya yazma gibi becerilerini kaybeder. 

Hipertansiyon, başa darbe alınması (travma), hasar görmüş beyin dokusu, damar hastalıkları, beyin toplardamarındaki tıkanıklık, beyin tümörü ve bazı kan hastalıkları beyin kanamasının edenleri arasındadır. Beyin kanaması sıklığı yılda 100.000 kişide 10-15 civarındadır. Ülkemizde her sene ortalama 10.000 kişinin beyin kanaması riski taşıdığı bilinir. Bu hastaların yaklaşık 1/3′ü herhangi bir sağlık kuruluşuna başvuramadan hayatını kaybeder. Bir sağlık kuruluşuna başvurabilen hastalarda ise ölüm oranı %25 - 40 arasındadır. Beyin kanaması her yaş grubunda görülebilir ancak 25 ve ileriki yaşlarda sıklık giderek artar. En fazla 50-60 yaş arasında ortaya çıkar ve kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülür. Ailede beyin kanaması öyküsü olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski artar.

Beyin kanaması önlenebilir mi?

Beslenme alışkanlığı, tüm hastalıkların iyileşmesinde veya kötüye gitmesinde etkilidir.  Beyin kanamasını önlemek için hem beslenme önerilerini hem de diğer hususları sizler için derledik:

-Alkol, sigara, çay ve kahveden uzak durun. 

-Ceviz, balık, bal, fındık ve Omega 3 bulunan besinler tüketin.

-Folik asit, B12 ve B6 vitamini içeren gıdalar tüketmeyi tercih edin.

-Stres ve gerginlikten uzak durmaya çalışın çünkü bu durum tansiyonunuzu yükselteceğinden risk oluşturabilir.

-Aşırı sıcaklardan kendinizi koruyun.