Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Bölümünde hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde, yüz felci sonrası mimik kaslarının aynı anda hareket etmesine neden olan sinirlerin kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, birtakım sebeplerle yüz sinirlerinin hasar görmesi sonucunda göz ve ağız etrafında bulunan mimik kaslarının aynı anda hareket ettiğini  söyledi.

Sarıkcıoğlu, yüzdeki sinirlerin kopması ya da hasar görmesi durumunda insanların yüz hareketlerinin değiştiğini ifade ederek, sinirlerde meydana gelen hasar sonrasında, ağzın bir tarafının yukarı veya aşağı hareket etmesi, göz ve burunda çekilmeler, göz kapağını kapatmak isterken istem dışı mimik oluşması gibi sonuçların da ortaya çıktığını belirtti.

Sarıkcıoğlu, bir araştırma başlatarak hasar gören sinirlerin hareketlerini izlediklerini, bu çalışmanın haziran ayında tamamlandığını bildirdi. Söz konusu çalışmada yüz felci oluşturmak amacıyla önce sinirleri kesip, sonra bir tüp yardımıyla tekrardan sinirleri birleştirdiklerini anlattı.

Yapılan çalışmayla serbest kalan sinirlerin hareketlerini izlediklerini dile getiren Sarıkcıoğlu, "Bu araştırmayla sinirlerin hareketlerini anlamaya çalıştık ve gördük ki sinirler serbest kaldığında ağız etrafında olanlar göz çevresindeki mimik kaslarına yönlenebiliyor. Bu durum da istem dışı hareketlerin ortaya çıkmasına neden oluyor" diye konuştu.

Araştırmayla sinirlerin doğru hedeflerine ulaştıklarında iyileşmede olumlu sonuç alınabileceğini ortaya koyduklarını vurgulayan Sarıkcıoğlu, İstem dışı olarak yapılan yüz hareketlerinin azaltılması konusunda aşama kat ettiklerini ve yapılan bu çalışmanın yüz felcini tedavi etmede ilk adım olduğunu belirtti.