Mali yönden zor günler geçiren Yunanistan’da, krizle mücadele kapsamında sağlık alanında yapılacak yeniliklere itiraz eden devlet hastanelerinde görevli doktorların sürdürdükleri grevler, sağlık sistemini durma noktasına getirirken, eylemlerin devam etmesi halinde hükümetin sağlık sisteminde yeniden yapılanmaya gitmeyi düşündüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis, eylemlerine son vermeleri için Yunanistan Sağlık Hizmetleri Sağlama Kurumunda (EOPYY) görevli doktorlara 1 Ocak’a kadar zaman tanıdığını belirterek, aksi halde hükümetin vatandaşların sağlık hizmetlerinden mahrum kalmaması için sağlık sistemini kökünden değiştirecek ek önlemler alacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Andonis Bezas da eylemlere son verilmemesi durumunda doktorların EOPYY ile olan sözleşmelerinin feshedileceğini ifade ederken, Yunan medyasına yansıyan haberlerde, hükümetin sağlık alanındaki grevlerin sona erdirilmesine yönelik almayı planladığı önlemler arasında, ülkenin sağlık sisteminde yeniden yapılanmaya bulunduğu öne sürüldü.

Yunanistan’da 1 Ocak 2014’ten itibaren başlatılacak sağlık alanındaki yeni uygulamalar kapsamında, EOPYY’ye bağlı sağlık birimleri direkt olarak Yunanistan Sağlık Sistemi’ne (ESY) bağlanacak. Uygulama kapsamında EOPYY’de görevli olup özel muayenehanesi bulunan 1000 sözleşmeli doktor işten çıkarılırken, ortaya çıkacak doktor açığı ise muayene edilen hasta sayısı arttırılarak ya da sözleşmeli yeni doktorlar işe alınarak karşılanacak.

Ekonomik krizle mücadele için alınan önlemler çerçevesinde bazı hastanelerin ve sağlık merkezlerinin birleştirilmesine ve işten çıkarılmalara itiraz eden EOPYY’de görevli hekimler ve idari memurların peş peşe uyguladıkları iş bırakma eylemleri ve grevler sebebiyle halk sağlık hizmetlerine ulaşmada büyük sıkıntılar yaşıyor. Yunanistan’da, bir milyon 300 bin civarındaki işsizlerin yarısının sağlık sigortası olmadığı belirtilirken, sağlık alanında yapılan kısıtlamalar sebebiyle bazı hastalar tedavileri sırasında birtakım sağlık malzemelerinin giderlerini kendileri karşılıyor, eczane ve hastaneler ise ilaç fiyatlarının nakit ödenmesini talep ediyor.