Kesin tedavisi bulunmayan yer fıstığı alerjisi, ciddi bir sorun olma özelliği taşıyor. Avustralyalı araştırmacılar, yer fıstığı alerjisi ile ilgili yaptığı incelemeler neticesinde yeni bir tedavi yöntemi buldu. Yapılan araştırmalara göre yoğurdun içinde bulunan bir çeşit prebiyotik bu alerjiyi tedavi edebiliyor. 

Ölümle de sonuçlanabilen yer fıstığı alerjisinin tedavisi için bu sayede umut doğdu. Doktorlar, yoğurdun içinde bulunan bir bakterinin iyileştirici etki yapabileceğini söyledi. 

Avustralya'nın Melbourne kentinde yapılan araştırmada, yaşları 1 ila 10 arasında değişiklik gösteren 28 çocuğa kademeli olarak artacak şekilde yerfıstığı proteini verildi. Çocuklar, yer fıstığı proteini ile beraber belirli bir ölçüde probiyotik bakteriye de maruz bırakıldı. Maruz bırakılan ''lactobacillus rhamnosus'' isimli bakteri ise yoğurdun içinde bulunuyor.

Araştırma esnasında çocuklara uygulanan doz, her sefer için 20 kg yoğurttakine denk geliyor. 2 ile 5 hafta içerisinde çocukların yüzde 82'sinin yer fıstığını bir düzeye kadar tolere edebildiği gözlemlendi.

Araştırmacılar bu durumu, yer fıstığı hatta diğer gıda alerjilerinin tedavisinde ilk adım olarak görüyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, bu yöntemin evde denenmemesi konusunda ise uyarılarda bulunuyor.

Yer fıstığı alerjisi; dilde şişme, kurdeşen, istifra etme gibi belirtileri bulunan, ciddi bir alerji türüdür. Yer fıstığı alerjisi, dünya genelinde 10 milyondan fazla kişide bulunuyor.