Uyku düzeni sağlamak yaşlılıkta oldukça zorlaşmaya başlar çünkü yaş ilerledikçe bu süreç değişmeye başlar. Erken uyanma, daha az uykuyla dinlenmiş hissetme gibi değişiklikler kendini gösterir. Fakat daha az uyuma gün içerisinde sorun yaratmaya başlıyorsa önlem alınması gerekmektedir. 

1. Kafeinden uzak durun

Uyarıcı özellik gösteren kafein uykunun bir numaralı düşmanıdır. Özellikle geç saatlerde çikolata, çay ve kahve gibi kafein içerenlerden uzak durulmalıdır.

2. Alkol almaktan kaçının

Alkol tüketimi uykuyu bozar. Uyumadan önce alkol almaktan kaçınılırsa uykunun kalitesi de artar. Ayrıca yalnızca uyku için değil genel sağlık açısından da mümkün olduğunca alkol tüketilmemelidir.

3. Midenizi yatıştırın

Yatağa girmeden önce süt, mısır gevreği, tahıl gibi, kraker gibi hafif yiyecek ve içecek atıştırılması midenin yatışmasına yardımcı olur. Midenin yatıştırılarak yatağa girilmesi daha iyi bir uyku alınmasını sağlar.

4. Baharatlı yiyecek yemeyin

Baharatlı ve ağır yiyeceklerin uyumdan önce yemesi hazımsızlığa yol açar. Mideyi bozan hazımsızlık, gece uykunuzun da sık sık bölünmesine neden olur. Bu tarz yiyeceklerin yatmadan en az üç saat önce yenmesi gerekmektedir.

5. Sıvı alımını azaltın

Uykunun bölünmesine neden olabilecek tuvalet ihtiyacını ortadan kaldırmak için yatmadan önce sıvı alımı yapılmamalıdır. Uyumaya bir buçuk saat kala sınırlandırılacak sıvı alımı, uykunuzun bölünmemesini sağlar.