Bazıları su içse yarar bazıları ne yese kilo almaz. Eğer yemek yemeyi çok seviyor ama kilolarınızdan da şikâyet ediyorsanız yediklerinizi gözden geçirme vakti gelmiş demektir. Bazı yiyeceklerden ne kadar çok yerseniz yiyin yine de bir türlü doyduğunuzu hissetmezsiniz. Bu yiyeceklerle tanışıp, onların aldatıcı tuzağından kurtulabilirsiniz. Bu sayede, siz de ne yese kilo almayanların şanslı grubuna terfi edebilirsiniz.

1. Makarna

Vitamin açısından zayıf bir besin olan makarna, lif içermediği için kısa sürede tekrar acıktıran yemekler arasındadır. Eğer makarnanın sizi uzun süre tok tutması istiyorsanız yanında protein kaynağı bir besin tercih edebilirsiniz. Kıyma sos, tavuk eti, ton balığı, 1-2 dilim peynir, az yağlı yoğurtla makarnanızı doyurucu bir öğüne çevirebilirsiniz. Aksi halde yedikten kısa bir süre sonra tekrar buzdolabını adımlamak sizin için kaçınılmaz bir durum olabilir.

2. İşlenmiş kahvaltılık mısır gevreği

"Nasıl yani?!" diye tepki gösterdiğinizi duyar gibiyiz. Çok bilinenin aksine, mısır gevreği kahvaltı için doyurucu bir besin değildir. İşlenmiş mısır gevrekleri yüksek oranda karbonhidrat içerse de enerjinizi artırmaz. Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorsanız, kahvaltıda tükettiğiniz mısır gevreğini daha sağlıklı ve doyurucu bir gıda olan yulaf ile değiştirebilirsiniz.

3. Fast Food

Fast Food menüleri arasında XXL olanı seçmiş olsanız da kısa bir süre sonra acıktığınızı gözlemlemişsinizdir. Bunun sebebi; menünüzün içindeki beyaz ekmek, tuz, yağlar ve asitli içeceklerdir. Eğer fast food öğünlerini çok seviyorsanız, evde kendi menünüzü hazırlayabilirsiniz. Kasap köfte, yeşillikler ve tam buğday ekmeği uzun süre sizi tok tutacaktır.

4. Meyve Suyu

Sağlıklı olduğunu düşünerek tercih ettiğiniz meyve suları içlerinde lif olmadığı için kısa sürede acıkmanıza neden olmaktadır. Sağlıklı beslenmeyi önemsiyorsanız, uzun süre tok kalabilmek için meyveleri bütün olarak tüketmelisiniz.

5. Tuzlu Atıştırmalıklar

Açlığınızı tuzlu atıştırmalıklarla geçiştirebileceğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çubuk kraker, tuzlu bisküvi, patates cipsi gibi tuzlu atıştırmalıklar enerji vermediği için kısa sürede yeniden acıkmanıza neden olur. Bu masum görünümlü canavarların paketi bittikten sonra canınız tatlı bir şeyler yemek ister. Bu kısır döngüden bıkıp usandıysanız onlardan uzak durup atıştırmalık olarak kuru meyveleri tercih edin.  

6. Beyaz ekmek

Yarım ekmek yiyip yine de doymamanızın bir sebebi var tabii ki! Beyaz undan yapılan ekmek ve hamur işleri lif içermediği için insülün artışına ve şeker kırılmasına sebep olmaktadır. Tam tahıllı un tüketmeyi alışkanlık haline getirmediğiniz sürece hem kilo alacak hem  de yedikçe doymadığınız o kabus devam edecek. En güzeli ise evde kendi ekmeğinizi yapmayı öğrenmek. Kuru üzüm, fındık, zeytin gibi besin değeri yüksek gıdalarla ekmeğinizin lezzetini arttırabilirsiniz.