Kaliteli ve yeterli uyku, tüm yaşam boyunca büyük önem taşısa da özellikle çocukluk çağında kesin olarak özen gösterilmesi gereken hususlardan biri. Uyku, çocukların psikolojik ve biyolojik gelişiminde büyük rol oynuyor.

Gerektiği kadar uykuyu alamayan çocuklarda birçok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Çocukların uyku ihtiyacı okul öncesi dönemde daha fazla oluyor.

Prof. Dr. Hakan Kaynak, çocuklarda uyku bozuklukları ve yol açabileceği sorunlarla ilgili önemli bilgiler verdi. Kaynak, uyku sorunlarının fiziksel gelişme problemlerini tetiklediğini vücut yağlanması, aşırı kilo bunlar dışında dikkat eksikliği ile öğrenme bozukluklarına neden olduğunu vurguladı. 

Her çocuğun ideal uyku süresinin ve uyku saatinin değişkenlik gösterdiğini ifade eden Kaynak, bunu belirlemek için anne-babaların çocuğu gözlemlemesi gerektiğini söyledi.  Kaynak, “Uykusu olmayan çocuk zorla uyutulmaya çalışılmamalıdır. Çocuğun eksik kalan uykusu haftasonu veya öğleden sonra uykuları ile telafi edilmelidir. Yapılan araştırmalar teknolojik cihazların uyku ritminde kaymalara sebep olup uyku kalitesini bozduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle teknolojik cihazları kapatarak uyuyun.” dedi.