Uyku apnesi çoğu zaman önemsenmeyen, ancak çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren bir uyku hastalığıdır. Uyku apnesi sorunu yalnızca hastanın kendisini değil çevresini de olumsuz etkilemektedir. Peki uyku apnesi ne gibi sorunlara yol açar?

1. Uyku apnesi nedir

Uyku apnesi, boğazda bulunan kasların gevşemesiyle solunum yolunun doğru şekilde çalışmasına engel oluyor ve soluk almayı daha zor bir hale sokuyor. Uyku apnesi hastaları çoğu zaman yüksek sesle horluyor, gece süresince birkaç kez uyanıyor ve varsa eşinin de uykusuna engel oluyor.

2. Yüksek sesle horlama

Uyku apnesi soluk almayı güçleştirdiği için horlamaya neden oluyor. Eşi horlayan insanlar, yaşamı boyunca 2 yıllık uykudan mahrum kalıyor! Sigara içmek, alkol almak, düzensiz beslenmek horlamayı daha şiddetli ve tedavisini daha güç hale getiriyor. Obezlerde horlama 7 kat daha fazla.

3. 10 yıl erken bunama

Neurology Dergisi’nde gerçekleştirilen araştırmada, bilim insanları 55 yaşın üstündeki 2400 kişiyi incelemeye aldı. Uyku apnesi sorununu yaşayan kişilerin, düzgün şekilde uyuyabilen kişilere oranla 10 sene daha erken unutkanlık ve düşünme yetenekleriyle alakalı başka problemlerden yakındıkları belirlendi.

4. Odaklanmada güçlük

Uyku apnesi sendromunun ileri safhalarında, gün içinde uyuma isteği ve ihtiyacının artması, uyuma esnasında zor nefes alıp verme sebebiyle vücudun yorulması ve buna bağlı olarak yorgun uyanma, odaklanmada zorlanma, iş ve okulda dikkat eksikliğinin artması gibi birçok soruna yol açabilir. Uyku apnesi tüm bunların yanında uykuya olan ihtiyacın artmasıyla araba kullanırken uyuklamalara neden oluyor. Bu da trafik kazalarının artışında büyük rol oynuyor. 

5. Ani ölüm!

Uyku apne hastalığının sebep olduğu en büyük sorun, apne esnasında kanda bulunan karbondioksit değerinin artması ve buna bağlı olarak oksijen miktarının da azalmasıdır. Apne süresi ne kadar uzarsa oksijen oranındaki düşüşün seviyesi de ciddi boyutlara varabilir. Bu da kalbin ritmini bozarak dakikadaki atış sayısının düşmesine neden olur. Buna bağlı olarak kalp krizi ya da kalbin durması neticesinde de uyku sırası ani ölüm gerçekleşebilir.