İnsanların sosyal ve iş hayatı, diğer insanlarla yoğun etkileşimlerin yanı sıra birçok farklı alanda performans sergilemeyi gerektiren bir durum oluşturuyor.

Günlük yaşamda monoton işlerin yanında yeni insanlarla tanışmak, grup etkinliklerine katılmak, toplantılarda yer almak, yeni projeler oluşturmak ve sunum hazırlamak gibi süreçler fazlasıyla yer tutuyor. Sosyal fobisi bulunan insanlar belirtilen alanlarda; kendi hallerinin ya da sunumlarının diğer insanlar tarafından sevilmeyeceğini, yanlış bir hareketle rezil olacaklarını ve utanç duyacaklarını düşünmektedir. Bu olumsuz fikirler insanların kaygılanmasına sebep olurken sempatik sinir sistemini aktif hale getirerek endişenin vücutta oluşturduğu bedensel etkileri ortaya çıkarıyor. Kalpte ve solunumda hızlanma, ağızda kuruluk, seste titreme, kızarma, terleme, ateş basması şeklinde kaygı belirtileri ortaya çıkıyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Güneş Berk, kişinin; belirtilen semptomları dışarıdan dikkat çekeceğini, kendisini diğer insanlar önünde küçük düşüreceğini ve utandıracağını düşünerek, daha çok gerildiğini ve bir kısırdöngünün oluşmasına sebep olduğunu söylüyor. Sonuç olarak kişinin, kendince tehlikeli olarak gördüğü durumlardan uzaklaşarak yaşamını devam ettirmeye çalıştığını belirten Dr. Berk, bireyin kalabalık ortamları tehdit olarak tanımladığını söylüyor.

Sosyal fobi hastalığı bulunan bir kimse için, kendisine yönelik olumsuz sonuçlar oluşacağını düşündüğü ortam ya da durumun kişiye kaygı verdiğinin altını çizen Berk, "Başka insanlarla tanışma, otorite olarak saydığı önemli insanlarla sohbet etme, kalabalık bir alanda sunum yapma gibi durumlar tehdit olarak algılanır. Topluluk içinde adının söylenmesi, söz hakkı verilmesi, fikrinin sorulması, telefon görüşmesi yapması ve okuldaki bir sözlü sınava girmek de bir işkence durumuna dönüşebilir. Bunlarla birlikte; kalabalık bir alanda yemek veya içmek, başka kimseler tarafından izleniyor olmak, düğün, parti, toplantı gibi kalabalık ortamlara katılmak ve umumi tuvaletleri kullanmak gibi birçok farklı durum da bu insanlar için zor anlardır " şeklinde konuştu.