Sivilceler yaşamın en çok can sıkan sağlık problemlerinden biridir. Hiç istenmeyen anlarda birden ortaya çıkarlar ve günleri kâbusa çevirirler. Oluşumlarında ve tedavisinde her kafadan bir ses çıkar. Peki, çok pahalı ilaçlar satın almadan pratik uygulamalarla sivilcelerden kurtulmak mümkün müdür? Elbette mümkündür.

1. Buhar banyosu yapın

Yüzünüze arada bir buhar banyosu uygulayın. Böylece derideki gözenekler genişler ve siyah noktalardan kolayca kurtulursunuz. Başınıza bir havlu sarıp, on dakika buharda tutmanız yeterli.

2. Sarımsakla dost olun

Sarımsağın antioksidan içeriği oldukça yüksektir. Anti-virüs, anti-bakteriyel ve anti-mantar özellikleri sayesinde de sivilcelerle mücadelede son derece işe yarardır. Siz, siz olun sarımsağı sofranızdan eksik etmeyin.

3. Diş macununu sadece dişinizde kullanmayın

Hızlı ve dikkat çekici bir şekilde gelişen sivilceyi diş macunu ile etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Diş macunundaki silica içeriği bu tedavide önemli bir rol üstleniyor. Diş macununu gece yatmadan önce sivilce üzerine sürün ve sabah olunca da yıkayın. Etkisini fark edeceksiniz.

4. Aspirini elinizin altında bulundurun

Sivilce tedavinizde kullanabileceğiniz en etkili ve ucuz yollardan biri de aspirindir. Hemen hemen her evde hatta herkesin çantasında bulunduğundan rahatlıkla uygulanabilir. Aspirini üç kaşık suda eriterek sivilcelerin üzerine sürün ve kuruduktan sonra da güzelce yıkayın.

5. Salatalığı yalnızca gözler için sanmayın

Şişmiş ve yorgun gözlere salatalık konulduğunu görmeyen yoktur. Salatalığı ince bir şekilde rendeleyip, iki çay kaşığı limon suyuyla karıştırarak sivilcelerin üzerinde on dakika bekletin ve ardından yıkayın. Salatalığın yalnızca gözler için olmadığını anlayacaksınız.

6. Yapılmaması gerekeni biliyorsunuz

Sivilceler için yapılacak bu kadar şey varken bir de asla yapılmaması gereken bir şey var ki onu hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Sivilcelerinizi asla sıkmayın. Sivilceler sıkıldığı zaman ortaya çıkan iltihabın cildin başka yerlerinde de sivilce oluşmasına yol açacağını unutmayın.