Kadınlara özgü özel sağlık sorunları erken teşhis edilebildiğinde kontrol altına alınabiliyor. Ancak zamanlama konusunda geç kalınırsa gerekli önem gösterilmediğinde sorunlar büyüyerek sağlığı ciddi anlam tehdit ediyor.

1- Adet düzensizlikleri 

Kadınların hayatları boyunca en çok yaşadıkları sorunların başında adet düzensizlikleri gelmektedir. Çocuklarda ilk regl 12 – 13 yaşında gelişir. Buluğ çağı ve menopoza yakın zamanlarda ise vücut bu değişime alışabilmek için kedini zorlar ve bu esnada regl düzensizlikleri baş gösterir. Bu gibi durumların dışında seyreden, düzensiz, leke tarzında görülen ya da uzun süreli gelişen kanamalarda mutlaka doktor kontrolüne başvurmak gerekmektedir.

2-Yanlış beslenme - polikistik over sendromunu ilişkisi

Kadınlarda sıklıkla görülen hormon bozukluğu hastalığı polikistik over sendromudur. Hastalık çoğunlukla ergenlik dönemindeki genç kızlarda gözlemlenir. Polikistik over sendromu yaşayan kızlarda genellikle kilo fazlalığı, saçlarda dökülme, tüylenme ve sivilcelenme problemleri gelişmektedir. Aşırı kilo kontrol altına alınabilirse bu sorunun da önüne geçmek mümkün olmaktadır.

3-İdrar kaçırma büyük sosyal problem

İdrar kaçırma sorunu hem erkekler hem de kadınlar için oldukça önemli bir sosyal sorundur. Kadınlarda daha fazla görülen idrar kaçırma günümüzdeki tedavi yöntemleriyle tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. İdrar kaçırma rahatsızlığı 35 yaş ve üzerindeki her 5 kadından 1’inde görülmektedir.

4-Menopoz hastalık değil bir geçiş dönemidir

Menopoz için hastalık demek pek de doğru olmayacaktır ancak yine de menopoz kadınların yaşamlarındaki en önemli geçiş süreçlerinin başında gelmektedir. Adet düzenlerinin bozulmasıyla birçok kadın menopoza girdiğini düşünmektedir. Menopoz dönemi kadının arka arkaya 12 ay boyunca adet görememesi durumudur. Menopoz döneminin sebep olduğu başlıca belirtiler öströjen hormonuyla ilişkilidir ve şu şekilde sıralanabilir; sıcak basması, sık sık terleme, uyku bozuklukları, vajinal kuruluklar, seksüel istekte azalma, idrar kaçırma problemleri, halsizlik, sık ve tekrar eden ruh hali değişimleri, dikkat ve hafıza problemleri...

5-Şiddetli adet ağrıları (Dismenore)

Dismenore, günlük aktiviteleri engelleyecek seviyede gelişen ağrılı adet görme şeklinde tanımlanan jinekolojik bir hastalıktır. Çoğu kadının adet dönemi genellikle 1-2 günlük hafif ağrılarla seyreder. Ancak bazı durumlarda ağrı öylesine artar ki günlük aktivelerin önüne geçere kısıtlanmalara sebep olur. Dismenore belirtileri arasında alt karında ağrı veya şiddetli kramplar, baş ağrıları,  bulantıyı takiben kusmalar ve baş dönmesini sayabiliriz.