Sigara içen kişilerin hemen hemen her gün yaptıkları bu eylemleri birilerinin onlara söylemesi gerekiyordu. Biz sigara içmeyenler olarak sizden rica ediyoruz. Lütfen aşağıdaki başlıklarda biraz daha özenli davranın : )

1. Çevrenizi düşünün!

Sigara içtiğinizde bundan yalnızca siz etkilenmiyorsunuz. Özellikle çevrenizdeki insanlar “pasif içici” mertebesinde olduklarından bu durumdan çok daha olumsuz etkileniyorlar.

2. Kokuyu fark ettiniz mi?

Sigaranın bir diğer sosyal yöndeki olumsuzluğu ise kokusu. Sigara içen insanlar bunu belki de fark etmiyorlar ancak bir ortama sigarasını yeni atmış bir insan girdiğinde oradaki hava ciddi şekilde değişiyor.

3. Toplu taşıma araçlarına binerken

Bu madde aslında yukardaki madde için bir örnek niteliğinde. Sigaranızı henüz atıp toplu taşıma araçlarına (özellikle metrobüs) bindiğinizde insanlar muhtemelen içlerinden sizinle ilgili çok da iyi şeyler söylemiyorlar. Bir de bunun bir üst seviyesi var. Sigaradan son nefesi alıp aracın içine üfleyenler…

4. Toplu taşıma araçlarından inerken

Rica ediyorum İner inmez yakmayın şu sigarayı. En azından merdivenleri çıkalım. Merdivenleri çıkarken içiyorsun o sigarayı ve arkanda seninle birlikte yukarı çıkmak “zorunda” olan birçok insanın da sağlığını tehdit ediyorsun!

5. Sigara izmaritlerinizi yere atmayın!

Çünkü kuşlar onları yemek sanıp… Yok konumuz bu değildi... İzmaritler de doğanın sağlığını tehdit ediyor! Özellikle söndürülmeden atılan sigaralar ormanlarda, çöplerde yangın çıkmasına neden olabiliyor.

6. Kafelerin sigara içilen yerleri her zaman soğuk oluyor!

Düşünün; bir arkadaşınızla bir yere yemeğe gidiyorsunuz. Arkadaşınız sigara içmiyor, siz içiyorsunuz. Arkadaşınız da sizden dolayı sigara içilen alanda oturmak zorunda kalıyor. Kendinizi onun yerine koyun! Tek başına sigara içenlerin arasında o havayı solumak zorunda kalıyor. Bu sebeple sigara içmeyen arkadaşlarınızı biraz daha düşünün : )

BONUS:

Sigara beladır! Tütün ürünlerinin sizi kontrol etmesine izin vermeyin!