Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, pasif sigara içicilerinin de metabolizması değişiyor ve insülin direnci artıyor. Araştırmalar, sigara dumanına maruz kalan kişilerin bu nedenle kilo alabileceğini ortaya koyuyor.

ABD'deki Brigham Young Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, sigara dumanına maruz kalan kişilerin metabolizma hızları değişebiliyor.

Bilim insanları, araştırmalar doğrultusunda laboratuvardaki kobayları sigara dumanına maruz bıraktı ve kobayların metabolizmasını inceledi.

Sigara dumanına maruz kalan kobay farelerin kilo aldığını gören bilim insanları, dumanın hücre yapısını değiştiren seramid adlı molekülü tetiklediğini ve hücrenin normal işlevinin bozulmasına ve insüline verdiği tepkinin değişmesine yol açtığını gördü.

Araştırmaya katılan bilim insanlarından Benjamin Bikman, sigara içen biriyle yaşayanların, özellikle çocukların, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve metabolizmayı etkileyen sorunlar yaşama riskinin daha fazla arttığına dikkat çekti.

Bikman, dumana maruz kalınmasının sonucu olarak insülin direncinin arttığını, bu durumun sonucu olarak da vücudun daha fazla insülin istemesine ve kilo alınmasına yol açtığını vurguladı. Seramid molekülünü engelleyen bir amino asitle tedavisi yapılan farelerin şişmanlamadığını belirleyen Bikman ve beraberindeki ekibin bir sonraki aşamada bu mekanizmanın insanlarda da işe yarayıp yaramadığının araştırılacağını açıkladı.

Sigara tiryakileri konusundaysa Bikman, "Sigarayı acil olarak bırakmalılar. Belki sevdiklerine zarar verdiklerini gösteren araştırmanın sonuçları tiryakileri harekete geçirebilir" dedi.