Sarışınlık da, renkli gözlü olmak gibi; sağlıklı insanlarda rastlanmayan, yapıtaşı sayılabilecek bir maddenin eksikliğinden kaynaklanır. Renk veren maddenin eksikliği. Yani bir çeşit saç albinoluğu. Sarışınlığın, insanların yaşadıkları ülkelerde güneş ışınlarına maruz kalış şekilleriyle ilgili olduğu sanılıyor. Güneş ışınlarının o bölgeye düşüş açısı demek daha doğru olacak. Dünya haritasında sarışınların dağılımına bakıldığında, bu yargıyı doğrular bir yayılma gözlenir. 

Peki, bu sarışınlara olan eksantrik ilgi nereden kaynaklanıyor? Sarışınları, esmerlere göre daha cazip yapan nedir? Bu soruları art arda sıralayarak, tarafımı da belli etmiş oluyorum aslında biraz. Çünkü bir çeşit moda olması dışında ekstra bir anlam ifade etmiyor bence sarışınlık. ‘Ne giyse yakışıyor’ gibi bir durum varsa, onun için diyecek bir şey yok tabii. 

Dip Boyam mı Gelmiş Şekerim

Doğal sarışınların, aslında çok da güzel olmadıkları gibi bir yaklaşım var. Ya da çocukken çok güzel oldukları söylenebilir. Bu yargı tabii ki, sübjektiftir. Genel olarak sarışınlar, hep sonradan sarışın olduğu için; hâlihazırda o insanlar zaten esmer, kumral falandır. Yani bu grupta olanların dip boyası gelir. Alttan siyah saç kendini gösterir. Dünya dağılımına bir kez daha bakılırsa, doğal sarışınların sadece yüzde on altıda kaldıkları görülecektir. Hep sonradan, hep… Bu sonradan sarışınlığın, ikonların tavır ve hareketlerinden dolayı yerleşmiş olduğunu sanıyorum. İspanyol paça giymek gibi bir moda. Tek fark sarışınlık tutmuş. Kökleri sökülemeyecek kadar derinlere ulaşmış.

Başka bir taraftan sarışınların, diğer kadınlara göre daha yüksek maaşlarla çalıştıkları gibi istatistikler var. Bu, konuyu daha da ilginçleştirdi. Ekstra para kazandıran bir moda… Tabii sarışınlığın kendi başına etken olduğu çok durum sayılabilir: işe alım süreci, bahşişler vb. Sarışınların başrolde oldukları filmlere ayrı bir başlık açmak bile gerekebilir mesela. Onlar çok başka bir akımı temsil ediyorlar. Erkeklerin genelinde bir araştırma yapılsa, büyük olasılıkla yapılmıştır, büyük bir çoğunluğunun ideal kadın ya da mükemmel kadın tarifinde olmazsa olmaz şekilde sarışınlık büyük bir oranla zirveye oturacaktır. Tabii, bir de renkli gözler. 

Aptal Sarışın  

Sarışınların bir türlü kurtulamadıkları, nereye gitseler karşılarına çıkan bir sıfat var: aptal. Buna benim açıklamam şu şekilde: yaygın kabul görmüş akımları takip eden insanları ciddiye almama gibi bir karşı duruş gelişmesi kaçınılmazdır. Elimizi attığımız her yerde bir sarışın olmasından hareketle, sarışınlara önce hafif denmiş sonrasında çoğu ciddiye alınmamıştır. Sarışındır yapar. Ne yaptığını bilmez, daha doğru ifadeyle ne yaptığını umursamaz tavrın bir sonucu olabilir bu durum. 

Bazı uzmanlar, sarışınlık geninin de diğer bir takım şeyler gibi zamanla kaybolacağını öngörüyorlar. Sayıları giderek azalıyor. Zafer melezliğin olacaktır son tahlilde. Tabii, bu benim görüşüm. Sarışınlardan her şekilde sayıca az olacaklarından rağbet görebilirler. 

Diğer taraftan sarışınların esmerlere göre daha saldırgan tavırlar sergiledikleri söyleniyor. Aynı durumlarda esmerlerin sakin, soğukkanlı kalmayı başarmalarına karşın; sarışınlar birden parlayan ve hızlı bir takım çözümler üzerine gidiyorlar. 

Siz Ne Kadar Sarışınsınız? 

Bir grubu belirleyip, günah keçisi ilan etmek çok kolaydır. Daha önce ifade ettiğim gibi; bunun İspanyol paça giymek, erkeklerde ense uzatmaktan pek bir farkı yok temelde. Göz önünde olmak, ilgi odağı olmak dayanılmazdır. 

Sarışınlık yerine geçecek bir sürü durum sayılabilir. Bu sene moda olan renklere yönelmekten farkını ayırt edebilecek olan var mı; ya da herkesin takıldığı mekânda daha fazla zaman geçirmeye çalışmaktan? Bence yok.  

Herkes biraz sarışındır. Bazılarında dışarıdan görülebilir. Fakat bazılarının ruhundadır.