Engelli iki oğluyla Eskişehir’de yaşayan Recep Özyılmaz (71), Sağlık Bakanlığı'ndan gönderildiğini söyleyen kimliği belirsiz kişiler tarafından dolandırıldığını iddia etti.

Özyılmaz, çocuklarının tedavi edilebilmesi için köy muhtarı aracılığıyla ambulans talebinde bulunmak üzere Eskişehir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Muhtaçlara Sağlık Hizmeti Birimi'ne (MUSAB) ulaştıklarını söyledi. MUSAB'ı beklerken, Sağlık Bakanlığından, 2 engelli hasta için kendilerine özel tedavi masaj aleti gönderildiğini belirten kişilerin evine geldiğini aktaran Özyılmaz, söz konusu kişilerin "hasta heyet raporunda ve özür oranlarında yanlışlık yapıldığını, bunu düzelteceklerini, tedavi masaj aletleri için de kendilerine geri iade edilmek üzere 800 lira depozit ödemeleri gerektiğini" söyleyerek, kendisinden para istediklerini bildirdi. Parayı verdikten sonra bu kişilerden haber alamadığını ve dolandırıldığını anladığını belirten Özyılmaz, şunları kaydetti: "Hemen jandarmaya haber verdik. Jandarma ekipleri gelerek, olayla ilgili soruşturma başlattı. Biz zaten eşim ve engelli oğullarımla zar zor geçiniyoruz. Çocuklarımın tedavileri için Eskişehir'deki hastaneye nakli gerekiyordu. Bunun için yardım istemiştim. Biz, Sağlık Bakanlığı nakil aracını ve görevlilerini beklerken, kendilerini Sağlık Bakanlığı tarafından gönderildiğini söyleyen kişileri karşımızda gördük. Elimizde avucumuzda olan parayı kendilerine verdik. Zaten engelli olan çocuklarımın bakımları ile uğraşırken bir de bu olay bizi oldukça üzdü. Bizim başımıza gelen, başkasının başına gelmesin."

Özyılmaz, daha sonra olayı öğrenen MUSAB ekibinin kendilerini ziyaret ettiğini ve evde ihtiyaç tespiti yaparak, 2 engelli oğlunu ambulansla hastaneye götürdüğünü hatırlattı. MUSAB ekibinin seferber olduğunu, her türlü koşulda, hastane şartlarında yanlarında olduklarını söyleyerek kendilerine teşekkür etti. Eskişehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Fidan da vatandaşları uyardı ve, hiçbir kamu görevlisinin, vatandaştan ücret talep etmeyeceğini belirterek, bu gibi olaylarla karşılaşan kişilerin güvenlik görevlilerine derhal haber vermeleri gerektiğini ifade etti.