Sağlıklı yaşam teorileri ile hayatınıza farklı bir yön verebilirsiniz. Günlük hayatta sıkça karşılaşılan ama önemsizmiş gibi gelen bazı küçük durumlar sağlığa ciddi zararlar verebiliyor. Dikkatli olunması ve gerekli tedbirlerin alınması ile bu küçük durumların zarar vermesi engellenebilir.

1. Dar ayakkabılardan uzak durun

Ayakları sıkan dar ayakkabılar giyilmesi ayak kramplarına neden olur. Bacak ve ayak kaslarının aşırı zorlanmasına sebep olan dar ayakkabılar kimi durumlarda on dakikaya varan ve kişiye ciddi ağrılar yaşatan kramplara yol açar.

2. Beslenmeye çözüm bulun

Günlük beslenme alışkanlığı içinde potasyum bakımından zengin olan gıdalar kendilerine pek yer bulamazlar. İçeriğinde bolca potasyum olan gıdalar beslenme programına mutlaka dahil edilmelidir. Ayrıca kafein tüketimi azaltılmalı, sigaradan da vazgeçilmelidir. 

3. Çok sıcak duştan kaçının

Duş yapılan suyun aşırı sıcak olması cildin kurumasına, nem miktarının azalmasına neden olur. Ayrıca deri üzerindeki koruyucu tabakayı eritip sağlık sorunlarına yol açar.

4. Kahve tüketimini azaltın

Aşırı kahve demek aşırı kafein demektir. Bu da mide ağrısını tetikler. Önlem alınmazsa reflüye kadar uzanan bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalınır.

5. Az ya da fazla uyumayın

Zamansız uyumak ve uyanmak, uyku düzensizliği başta kilo alımı olmak üzere depresyon ve öfke kontrolsüzlüğü gibi durumlar yaratır. 6 saatten az 8 saatten de fazla uyumak tercih edilmemelidir.