Saç dökülmesi kendini birçok farklı şekilde gösterebilmektedir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin insanların saçı günlük olarak belirli bir miktarda dökülmektedir. Bu dökülmenin normalin üzerine çıktığı durumlarda ise saç sağlığında bir sorun olduğu söylenebilir. 

1- Her gün saç yıkanır mı?

Bazı kaynaklara göre saçın her gün arka arkaya yıkanmasının doğru bir hareket olmadığı söylenmektedir. PH değeri 5,5 olan şampuanla 2 – 3 günde bir saçları yıkamak saç sağlığı açısından daha iyi bir sonuç verecektir. Saçların sık sık yıkanması, saç derisinin yağ dengesini bozar ve bu da saçların çok daha fazla yağlanmasına yol açar.

2- Bilinçsiz diyet

Doktor ya da diyetisyen yardımı almadan kontrolsüz gerçekleştirilen diyetler, bazı vitamin, protein ya da minerallerden yoksun kalmanıza sebep olur. Doğru şekilde beslenin saçlar üzerinde de etkisi bulunmaktadır.

3- Jölenin zararları

Belki de çoğu zaman jöle kullanımının saçlar üzerindeki olumsuz sonuçlarını es geçiyoruz. Jöle saçların en büyük düşmanlarından birisidir. Sık jöle kullanımı saçın nefes almasını engeller ve bu sebeple de saç kaybının oluşmasına sebebiyet verir. Jöle kullanıldıktan sonra aynı gün içinde yıkanması bir derece bu süreci en aza indirmeniz yardımcı olacaktır.

4- Masaj olumlu etki bırakıyor

Saç bölgesine yapılan masaj saçlar üzerinde olumlu bir etki bırakmaktadır. Saç derisindeki kan akışının hızlanmasına destek olan damarlar saç dökülmesinin önüne geçmektedir. 

5- Güneşin zararları

Güneşin bizim için bir çok yararı var ancak bunun  yanı sıra zararlı olduğu noktalar da bulunuyor. Saç da güneşin zararlı olduğu konulardan biri. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak saçlara zarar verir. Bunun yanı sıra deniz suyu da yoğun tuz içerdiği için bu kategoriye girer.

6- Stressiz yaşam

Stresten uzak bir yaşam stili günümüz şartları açısında tabii ki oldukça zor. Ancak hayatınıza stres katan olaylardan kendinizi bir nebze uzak tutarak etkilerini minimum seviyeye indirebilirsiniz. İş yaşantınızdan farklı hobiler edinerek kendinize ayıracağınız zamanlar, sizi stresten koruyacaktır. Dolaylı olarak saçlarınızın dökülmesi de bu şekilde azalacaktır.

7- Şapka tercihleri

Başınızı çok fazla sıkan başlık ya da şapkalar, baş bölgesindeki kan dolaşımının zayıflamasına yol açar. Bunun yanı sıra çok fazla başlık kullanmak ter ve kirlerin birikmesine, dolaylı olarak da saç sağlığına olumsuz etkiler oluşturur.