Saç dökülme problemlerinin artış gösterdiği kış aylarında uzmanlar, asıl dökülmeye hava ısısındaki düşüşlerin değil, stresin neden olduğunu açıkladı.

Hassas olan saç telleri mevsim değişiklikleri nedeniyle yıpranabiliyor. Fakat asıl dökülme nedeni soğuk havalar değil strestir.

Kış aylarına yaklaştığımız şu günlerde birçok kişi elektriklenen, kabaran ve şekle girmeyen saçlarından dert yanıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan değişikliklerin saç dökülmelerinde artışa neden olduğu düşünülürken, uzmanlar saç dökülmesinde sanılanın aksine soğuk havaların değil, kış aylarındaki stresin daha etkili olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, soğuk hava dalgalarının saç diplerinde kurumalara sebebiyet verdiğini fakat dökülmelerin başlıca nedeninin stres olduğunu bildirdi.

Gündelik hayatın her alanında stresin hakim olduğunu belirten uzmanlar, “Hassas yapısı olan saç telleri mevsim değişiklikleri nedeniyle yıpranabiliyor. Fakat asıl dökülme nedeni stres. İşsizlik, geçim sıkıntısı ya da sevdiğiniz bir kişinin ölümü gibi olayların psikolojik etkileri bir süre sonra vücudumuzdaki sisteme de yansıyor ve saç dökülmeleri meydana geliyor” dedi.

Psikolojik etkilerin saç sorunlarıyla yakından ilgili olduğunu söyleyen uzmanlar, yaşanan stresli olayların saçlara olan etkilerinin uzun bir zaman sonra ortaya çıkabileceğine değindi.